Asset Publisher Asset Publisher

Niesamowity sukces lęgowy pustułki na maszcie przy Nadleśnictwie Sulechów!

Zaledwie pół roku minęło od montażu skrzynki lęgowej na maszcie radiowym przy siedzibie Nadleśnictwa Sulechów i już możemy obserwować sukces pary lęgowej, która zadomowiła się w tym miejscu. Zapraszamy do obserwowania rodziny sulechowskich pustułek - prosto z wysokości 30 m.

Na początku tego roku, sulechowscy leśnicy zainstalowali specjalną platformę lęgową na wysokości około 30 metrów, na maszcie antenowym przy biurowcu Nadleśnictwa Sulechów. Ten maszt jest nie tylko ważnym źródłem łączności radiowej, służącej do ochrony naszych lasów przed pożarami, ale także stał się idealnym miejscem dla pustułek do założenia swojego gniazda.

Fascynujący widok na pustułki!
W połowie maja mieliśmy przyjemność obserwować pierwsze loty pary pustułek wokół platformy. Pojawiła się ekscytacja i nadzieja, że uda im się założyć rodzinną gniazdko. Oczekiwania leśników się spełniły, gdy pod koniec maja ujrzeli trzy urocze pisklęta na żywo, za pośrednictwem kamery zainstalowanej na szczycie masztu.


Para pustułek latajaca wokół masztu przy budynku Nadleśnictwa Sulechów/ fot. Anna Niemiec

To historia, którą warto śledzić!
Będąc na bieżąco z ptasimi wydarzeniami z dumą możemy potwierdzić, że jest to sukces lęgowy! Cały proces rozwoju ptasiej rodziny można śledzić, na kanale  YouTube "Piękne lasy zielonogórskie" (link) transmisję online "Gniazdo pustułki" . To niesamowite doświadczenie! Transmisja wzbudza ogromne zainteresowanie nie tylko wśród leśników, ale także ze strony lokalnej społeczności i miłośników przyrody. Warto podkreslić, że pustułka to gatunek ściśle chroniony, podlegający czynnej ochronie przyrody, a zatem montaż skrzynki lęgowej to doskonały przykład jak harmonijnie możemy współistnieć z dziką przyrodą, dbając o nią.


Pustułka z młodymi podczas karmienia w gnieździe usytuowanym na wysokości 30m przy siedzibie Nadleśnictwa Sulechów

Cała inicjatywa nie byłaby możliwa bez zaangażowania pracowników Nadleśnictwa Sulechów. Serdecznie dziękujemy wszystkim leśnikom, którzy przyczynili się do powstania platformy lęgowej i monitorują losy pustułek, dopingując, aby ta piękna ptasia rodzina bezpiecznie „doleciała” do pełnej dorosłości.

Durchschnitt (0 Stimmen)