Asset Publisher Asset Publisher

Niezwykły "Ognik"

Zielonogórski „Ognik” już przygotowany do edukowania najmłodszych. Niedługo ruszy rezerwacja terminów na zajęcia.

Swoją wiedzą i doświadczeniem, jak unikać i jak zachowywać się podczas pożaru, będą dzielić się strażacy. Wszystko w specjalnie zaprojektowanych i zaaranżowanych przestrzeniach w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Zielonej Górze, przy ul. Kożuchowskiej.

Ten „Ognik” jest efektem bardzo dobrej współpracy zielonogórskich leśników i strażaków. Nie tylko przy gaszeniu pożarów lasów, ale już na poziomie edukacji, czego przykładem są organizowane wcześniej, cyklicznie, konkursy: „Wiosna bez płomieni”, czy „Ratujmy skowronki”. Nasz „Ognik” jest „Ognikiem” wyjątkowym. Dlaczego?

Lubuskie jest najbardziej zalesionym regionem Polski. Nasze lasy, rosnące na suchych siedliskach, są szczególnie narażone na rozprzestrzenianie się ognia. Młode bory sosnowe, zwłaszcza latem, kiedy jest upalnie, może dotknąć prawdziwa klęska. Dlatego niezwykle ważna jest edukacja i uczulanie przed potencjalnym zagrożeniem od pożaru, już od najmłodszych lat.

Ideą „Ognika” jest nauczenie dzieci unikania niebezpieczeństw oraz wypracowanie w nich właściwych reakcji wobec zagrożeń związanych z wysoką temperaturą i ogniem. „Ognik” ma pokazać dziecku bezpieczny dom i bezpieczny las – czyli taki, który jest czysty i w którym dziecko będzie umiało się odnaleźć. Zaszczepienie w najmłodszych podstawowych zasad korzystania z lasu pomoże im czuć się w nim pewniej, ale również wypracuje w nich nawyk dbania o las – nasze wspólne DOBRO!

Do akcji „Ognik” czynnie włączyły się nadleśnictwa z terenu powiatu zielonogórskiego, nie tylko finansowo, ale i koncepcyjnie, a merytorycznie także pracownicy RDLP w Zielonej Górze.

Dzisiejsza lekcja pokazowa, przy okazji otwarcia, bardzo spodobała się dzieciom. Starsi uczestnicy nie byli tym faktem zdziwieni – wnętrza pomalowane przez artystów są niezwykłe, a rekwizyty i nowoczesne rozwiązania, zastosowane w salach, dają wiele do myślenia, jak niebezpiecznym żywiołem jest ogień i jak ważna jest prewencja.

Projekt zrealizowano w ramach programu rządowego „Bezpieczna+”.

Durchschnitt (0 Stimmen)