Asset Publisher Asset Publisher

Operacja Czysta Rzeka to największa akcja społecznego sprzątania rzek!

Rzeki są jednymi z najważniejszych zasobów naturalnych na naszej planecie. Niestety, wiele z nich jest zanieczyszczonych i potrzebujemy działać, aby je ochronić.

Jako społeczność możemy zrobić wiele, aby chronić rzeki. Jednym z najważniejszych kroków jest ograniczenie zanieczyszczeń, takich jak odpady i chemikalia, które trafiają do wody. Możemy również wspierać organizacje, które pracują na rzecz ochrony rzek, edukować na temat wpływu naszych działań na środowisko naturalne i włączać się w różne inicjatywy promujące ochronę środowiska. Doskonałym tego przykładem jest Operacja Czysta Rzeka – największa akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce.  

Przyłączamy się do tej inicjatywy! 

W Polsce mamy wiele pięknych rzek. Jedną z nich jest urokliwa Nysa Łużycka, lewobrzeżny dopływ Odry. Występuje w niej wiele gatunków ryb, a w jej otoczeniu możemy spotkać ciekawe okazy drzew. Po obu stronach Nysy Łużyckiej rozpościera się Park Mużakowski - jeden z najbardziej rozległych europejskich zabytkowych parków krajobrazowych o powierzchni ok. 700 ha. Otoczenie przyciąga wielu turystów oraz wędkarzy. Z okazji Dnia Ziemi, pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki z rodzinami kolejny raz włączyli się w piątą edycję operacji (link). W efekcie zebrali masę śmieci, ponad pięćdziesiąt 120-litrowych worków. Odpady te wypełniły kontener śmieciarki.


Uczestnicy piątej edycji Operacji Czysta Rzeka w Nadleśnictwie Wymiarki / fot. Jakub Kazimir

W miniony weekend, na terenie Nadleśnictwa Wymiarki, leśnicy z rodzinami i wspólnie z lokalnymi samorządowcami, miejscowym duchownym, druhami z OSP Wymiarki i przedstawicielami straży pożarnej z Francji, zaangażowali się także w ogólnopolską kampanię "Łączą nas drzewa" i posadzili "Las pamięci Jana Pawła II" (link). 

  
Pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki wspólnie z delegacją strażaków z Francji - potomkami imigrantów polskiego pochodzenia
posadzili Las pamięci Jana Pawła II
 / fot. Jakub Kazimir

Otoczenie jest ważne!

Dość oczywiste jest to, że popularne miejsca generują większą ilość odpadów i niestety zauważamy to nie tylko w lasach, ale również w rzekach i innych zbiornikach wodnych. W wyniku tego cierpią nie tylko zwierzęta i rośliny, ale również my - ludzie. Operacja Czysta Rzeka ma na celu przeciwdziałanie temu problemowi, poprzez zwiększenie kontroli jakości wody oraz zapewnienie właściwej infrastruktury do jej oczyszczania.


 Fragment Nysy Łużyckiej w obszarze Nadleśnictwa Wymiarki/ fot. Krzysztof Polus

Woda to źródło życia i każdy o tym wie! Jest również bardzo istotna dla lasu, ponieważ spełnia wiele kluczowych funkcji w środowisku naturalnym i ma ogromny wpływ na ich kondycję. Każdy z nas korzysta z zasobów naturalnych Ziemi. Czyste rzeki to nie tylko nasza odpowiedzialność, ale także nasz skarb, który powinniśmy pielęgnować dla przyszłych pokoleń.

Durchschnitt (0 Stimmen)