Asset Publisher Asset Publisher

Papieskie dęby

16 października świętujemy jubileusz 40-lecia pamiętnego konklawe, które wybrało papieża z dalekiego kraju.

W kwietniu 2004 roku, z okazji jubileuszu 80-lecia Lasów Państwowych, ponad 300 leśników z całej Polski, wzięło udział w pielgrzymce do Watykanu. Pojechali, by prosić Ojca Świętego, człowieka, którego osobisty stosunek do spraw przyrody był powszechnie znany, o słowa otuchy, duchowe wsparcie i błogosławieństwo.

Leśnicy zaproponowali, aby formą upamiętnienia spotkania z Ojcem Świętym, a także Jego niezwykłego Pontyfikatu było wyhodowanie sadzonek z nasion dębu Chrobry pobłogosławionych przez największego z Polaków. Podczas prywatnej audiencji Jan Paweł II dotykał przywiezionych w koszu żołędzi, z uwagą słuchał informacji o dębie, o celu tego przedsięwzięcia i z serca pobłogosławił.

Fot. z archiwum prywatnego

W trakcie audiencji generalnej 28 kwietnia 2004 r. Jan Paweł II powiedział do leśników m.in.: „Cieszę się bardzo z Waszej obecności. Wiele razy miałem okazję spotkać się z Waszym środowiskiem. Niech Wasza praca pomoże uratować piękno polskich lasów dla dobra naszej Ojczyzny i jej mieszkańców...".

Po powrocie do kraju, z poświęconych żołędzi wyhodowano 500 sadzonek a drzewka rozdysponowano po całej Polsce. Wybór drzewa, z którego pochodziły żołędzie nie był przypadkowy. Żołędzie pochodziły z dębu Chrobry, który już ponad 750 lat rośnie niedaleko Szprotawy i jest najstarszym dębem w Polsce.

Każde wyhodowane drzewko posiada oryginalny certyfikat i jest specjalnie oznakowane.Od 2006 do 2008 roku leśnicy zielonogórscy sadzili dęby upamiętniające Papieża - Polaka. Na  terenie RDLP w Zielonej Górze posadzono 21 Papieskich Dębów o numerach certyfikatu od 421 do 442.

Ceremonia sadzenia w każdym przypadku była bardzo podniosła. Jedenaście dębów posadzono przy świątyniach, cztery przy siedzibach nadleśnictw a sześć w innych miejscach związanych np. z edukacją leśną. W uroczystościach brali udział nie tylko leśnicy, ale także miejscowe społeczności parafialne, młodziez szkolna, przedstawiciele władz samorządowych, posłowie.

Tekst i wykaz dębów: Anna Niemiec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)