Asset Publisher Asset Publisher

Polub jeża

Dzisiaj, 4 października, obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Data ta nie jest przypadkowa. W ten sam dzień, w kościele, wspomina się św. Franciszka – patrona zwierząt i ekologii, wyznawcy idei równości wszystkich stworzeń.

Obchodzenie Światowego Dnia Zwierząt ma kilka celów, w tym zwrócenie uwagi na los bezdomnych zwierząt, czy problem znęcania się nad nimi. My w tym dniu apelujemy o zachowanie ostrożności, zwłaszcza przez kierowców na drodze. Często nie tylko człowiek jest jej użytkownikiem. Bohaterem tekstu będzie jeż.

W Polsce spotykają się dwa gatunki jeża: zachodni i wschodni, a formalną granicą ich występowania jest Odra (choć oczywiście przede wszystkim z definicji). Oba gatunki są do siebie bardzo podobne, ale jednak drobne różnice między nimi są zauważalne gołym okiem – zobaczymy je oglądając np. brzuszki – u jeża zachodniego jest on ciemny, z jeszcze ciemniejszą plamą na sierści, a u zachodniego spostrzeżemy spory, biały „placek”.

Co jest najbardziej charakterystyczne dla jeża? Zdecydowanie okalające go, prążkowane kolce! Na pewno nie każdy wie, że to tak naprawdę… przekształcone włosy. Wytworzone z keratyny, będące prawdziwą jeżą wizytówką, swoją pierwotną funkcję, ochronę przed utratą ciepła, przekształciły w obronną. Dorosły osobnik może mieć nawet 5000 igieł!

Bardzo charakterystyczna dla jeża jest również umiejętność sprawnego zwijania się w kulę – co umożliwia mu bardzo dobrze rozwinięty podskórny mięsień okrężny. Jeż chroni się w ten sposób przed zagrożeniem.

Jeż poluje na ślimaki, owady i drobne ssaki. Jego rola jest dla nas bardzo pożyteczna.

Czy te kilka powyższych zdań o tych kolczastych, uroczych ssakach, pomogą lepiej zauważyć je na jezdni? Tego nie wiemy… Ale bardzo prosimy, uważajcie na jeże, często zabłąkane na drogach, chodnikach, trawnikach… Przestraszony jeż, zastygający w bezruchu, często nie ma szans z pędzącym samochodem. To człowiek jest dla tego gatunku największym zagrożeniem.


Znak ZWOLNIJ JEŻE w Zielonej Górze (Łężycy)
(źródło: https://www.newslubuski.pl/spoleczne/item/4950-zwolnij-jeze-nowy-znak-drogowy-w-zielonej-gorze)

A po więcej ciekawostek o jeżu odsyłamy do świetnego artykułu z „Ech Leśnych”, autorstwa Adama Robińskiego - do przeczytania TUTAJ

Durchschnitt (0 Stimmen)