Asset Publisher Asset Publisher

Seminarium szkółkarsko-hodowlane

Seminarium dla leśniczych szkółkarzy z RDLP w Zielonej Górze

W dniach 11-12 maja 2015 r. w Łagowie odbyło się coroczne seminarium szkółkarsko-hodowlane zorganizowane przez Wydział Gospodarowania Ekosystemami RDLP w Zielonej Górze dla leśniczych szkółkarzy.

Pracownicy Pracowni Gleboznawstwa i Fitopatologii przy Nadleśnictwie Zielona Góra przedstawili zagadnienia związane z działalnością Pracowni. Elżbieta Bałęczna omówiła zagrożenia ze strony patogenów grzybowych i organizmów szkodliwych występujących w ostatnich latach na szkółkach. Janusz Bazarnik zaprezentował problematykę nawożenia i nawadniania w kontekście regulacji odczynu gleby na szkółkach. Przygotował również  ekspozycję systemów korzeniowych pozyskanych z dwóch powierzchni w Nadleśnictwie Zielona Góra i Brzózka, na których odnowiono zręby, w 2008 i 2009 r., z różnymi wariantami przygotowania gleby z zastosowaniem sadzonek z zakrytym i odkrytym systemem korzeniowym w każdym z tych wariantów. Sprawdzanie architektury korzeni paroletnich upraw jest zadaniem trudnym do wykonania, ale niezwykle pouczającym.

Uczestnicy seminarium wysłuchali interesujących wykładów zaproszonych gości. Prof. dr hab. Piotr Łakomy przedstawił charakterystykę podstawowych patogenów grzybowych występujących na szkółkach. Ze względu na specyficzne warunki atmosferyczne minionych pór roku, szczególną czujność należy zachować w profilaktyce osutki sosny.

Dr inż. Andrzej Jagodziński w interesujący sposób poruszył tematykę wpływu zabiegów agrotechnicznych stosowanych na szkółce na architekturę korzeni głównych gatunków drzew leśnych.

W drugim dniu szkolenia zaprezentowano dwie szkółki : Nadleśnictwa Bytnica i Nadleśnictwa Krosno.

Na pierwszej, Leśniczy szkółkarz Aleksander Winnik chętnie podzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą szkółkarską. Uczestnicy z zaciekawieniem słuchali opowieści o uprawie poszczególnych gatunków i  podziwiali min. przygotowane ze szczególną dbałością pole siewne sosny. Szkółka posiada zaplecze do przygotowywania i przechowywania nasion i sadzonek. W latach urodzaju dębów, przygotowywane są tam do wysiewu znaczne ilości żołędzi, Nadleśnictwo Bytnica w dużym rozmiarze realizuje fitomelioracje „Metodą Sobańskiego". 

Głównym punktem programu pobytu na szkółce Rzeczyca w Nadleśnictwie Krosno była prezentacja pracy maszyny do wywyższania grzędy siewnej i łopaty mechanicznej. W warunkach tej szkółki oba te urządzenia sprawdzają się doskonale.

Dziękując za gościnę gospodarzom gratulujemy wysokiej jakości produkcji szkółkarskiej i wzorowego zagospodarowania szkółek.

Tekst: Marta Wiler

Durchschnitt (0 Stimmen)