Asset Publisher Asset Publisher

Sterta opon w lesie. Sprawca poszukiwany

Ktoś wyrzucił odpady do lasu. Policja poszukuje sprawcy. Leśnicy zwracają się o pomoc w rozwiązaniu sprawy.

Odpady znajdują się na terenie leśnictwa Marianka, około 100 m od drogi Brody - Zasieki.

W dużej stercie widoczne są przede wszystkim zużyte opony różnego typu: dużych samochodów ciężarowych, samochodów osobowych oraz mniejszych pojazdów m.in. urzadzeń rolniczych. 

Między oponami znaduje się także zużyta wełna mineralna oraz folie.

Stan odpadów wskazje na to, że musiały one być składowane przez dłuższy czas (nawet przez kilka lat). Na jednej z opon widnieje data: 29.03.2013.

Leśnicy zwracają się o pomoc w ustaleniu sprawcy. Każda informacja na ten temat może być pomocna w wykryciu i ukaraniu leśnego śmieciarza. 

Telefony:

  • do Straży Leśnej: 601 629 783 
  • do biura Nadleśnictwa Lubsko: 68 372 04 00
  • do rzecznika Nadleśnictwa Lubsko: 607 133 384

 

Czystość, w różnych miejscach w lesie, jest sprawdzana na bieżąco przez miejscowych leśniczych oraz Straż Leśną, a – w razie potrzeby – zaśmiecone miejsca są sprzątane, głównie przez Zakłady Usług Leśnych. Często też sami leśnicy zbierają śmieci (w miarę swoich możliwości).

W 2019 roku z naszych lubskich lasów zebraliśmy 481 m3 odpadów, a z miejsc postoju wywieźliśmy aż 8 ton śmieci, natomiast w 2020 r. zostało zebranych 403 m3  śmieci, co kosztowało Nadleśnictwo Lubsko 50 tys. złotych.

Lasy Państwowe każdego roku na sprzątanie terenów leśnych wydają ok. 20 mln zł. Z leśnych ostępów wywożonych jest ok. 115 tys. m3 odpadów. To ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami! W roku 2021, z lasów dwudziestu nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, zebrano niemal 3 200 m3 odpadów, a koszt ich uprzątnięcia i utylizacji wyniósł ok. 986 tys. zł netto.

Ochrona lasów nie może spoczywać tylko na barkach leśników. Dlatego zwracamy się z apelem do Państwa o odpowiedzialne zachowanie podczas przebywania w lesie i odpowiednią reakcję w razie zauważenia wyrządzanych szkód, szczególnie w zakresie ochrony przed pożarami, zaśmiecaniem, niszczeniem urządzeń leśnych czy turystycznych.

Lasy stanowią nasze wspólne bogactwo i nasze wspólne dobro!

Durchschnitt (0 Stimmen)