Asset Publisher Asset Publisher

Zapraszamy do lasu

Ministerstwo Środowiska informuje, że od soboty 30 maja można swobodnie korzystać z infrastruktury znajdującej się w lasach oraz parkach narodowych w całej Polsce. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.

Pomimo tego, że lasy, będące pod zarządem państwa, decyzją Rady Ministrów zostały otwarte dla spacerowiczów 20 kwietnia to wyłączona z użytkowania była mała infrastruktura leśna - 

W sobotę 30 maja zostały otwarte place zabaw, wiaty, miejsca biwakowania, ścieżki edukacyjne czy miejsca do aktywnego wypoczynku. Odbyło się to w ramach kolejnego - czwartego - etapu odmrażania polskiej gospodarki według zaleceń Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

29 maja 2020 r. wyszło nowe Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W obecnym dokumencie nie ma już zapisów dotyczących małej infrastruktury leśnej oraz miejsc biwakowych, co oznacza, że nie obowiązuje już zakaz korzystania z nich. Natomiast kierownik jednostki może te obiekty pozostawić zamknięte jeśli uzna to za zasadne.

40 metrowa drewniana wieża w Nadleśnictwie Sława Śląska (Fot. Archiwum Nadleśnictwa Sława Śląska)

Aura sprzyja pieszym i rowerowym wyprawom więc szczególnie zachęcamy do odwiedzania naszych lasów– oczywiście z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Czekają na Was leśne ścieżki, parkingi, szlaki rowerowe a przede wszystkim cuda przyrody!

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że lubuskie wciąż jest najbardziej zalesionym województwem w Polsce. Lesistość, czyli powierzchnia lasów w stosunku do powierzchni regionu, to aż 49,3%! Dla porównania lesistość Polski to 31% powierzchni kraju. Oznacza to, że co drugi hektar jest lasem. GUS podaje, że na jednego mieszkańca Polski przypada 0,24 ha lasu a w lubuskiem to aż 0,64 ha! Niektórzy twierdzą, że to nie jest przypadek, że w naszym regionie w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców jest najniższy wskaźnik przypadków zachorowania na COVID-19.

Źródło: Wikipedia. Dane z 3 czerwca 2020 roku

Durchschnitt (0 Stimmen)