Asset Publisher Asset Publisher

Zapraszamy na Dzień Ojca do łagowskich lasów

Spacery do lasu nie tylko na weekend! Warto codziennie je praktykować, a Dzień Ojca to doskonała okazja ku temu by zacząć od dzisiaj.

Świebodzińscy leśnicy zapraszają do łagowskich lasów! Natura – bliska dla wszystkich! Znajdując się w jej otoczeniu czujemy bezpieczeństwo i wytchnienie. Przyroda pozytywnie wpływa na nasz nastrój więc warto skorzystać z tego dobrodziejstwa. Nadleśnictwo Świebodzin zaprasza na rodzinne spacery, do niezwykle wyjątkowych łagowskich lasów. Warto też zainteresować się samym Łagowem – miejscowością zlokalizowaną w północno-zachodniej części zasięgu terytorialnego nadleśnictwa. Nazywana jest niekiedy (i raczej słusznie) perłą Ziemi Lubuskiej. Ktokolwiek przyjeżdża tu po raz pierwszy zachwyca się pięknem krajobrazu, otaczającą mocą przyrody oraz nutką mistycyzmu, powodowaną wszechobecnymi dowodami minionych epok.


Piękno łagowskiej przyrody w pełnej okazałości (fot. Michał Olech, Nadleśnictwo Świebodzin)

Łagów znany jest z rożnych wydarzeń kulturalnych. Nie bez powodu właśnie to miejsce odwiedzają artyści, poszukujący w okolicznej ptrzyrodzie natchnienia i wypoczynku. Zachęcając do odwiedzenia naszego regionu, proponujemy, aby spacer po Łagowie i okolicy zacząć od wejścia na wieżę zamku Joannitów, z której rozpościera się zapierający dech w piersi widok na dwa przepiękne jeziora: Trześniowskie i Łagowskie. Powstały one na skutek działania lodowca tysiące lat temu. Jezioro Trześniowskie jest jednym z najgłębszych w Polsce. Bytują w nim rzadko spotykane gatunki ryb takie jak sieje czy sielawy. Wszystkich urzeka przejrzystość wody oraz jej niesamowity jasno szmaragdowy kolor. Linia brzegowa momentami jest niezwykle stroma, przechodząca w urwiste stoki. Dlatego pamiętajmy o stosownym ubiorze oraz o zachowaniu środków ostrożności w trakcie spacerów licznymi szlakami turystycznymi.


Widok z wieży zamku Joanitów (archiwum Nadleśnictwa Świebodzin)


Jezioro Trześniowskie – spokój i jego cudna kolorystyka zachwyca (fot. Michał Olech, Nadleśnictwo Świebodzin)

Czas w las! Po nakarmieniu duszy urokiem krajobrazu, prosto z zamku Joannitów, warto udać się do rezerwatu przyrody „Nad Jeziorem Trześniowskim”. Dosłownie w trzy minuty pieszo dotrzemy do bramy wejściowej jednego z piękniejszych miejsc Nadleśnictwa Świebodzin – rośnie tu naturalny drzewostan bukowy.


Tato wchodzimy do rezerwatu? (fot. Michał Olech-Nadleśnictwo Świebodzin)


Tak potężne jest drzewo jak korzenie jego (fot. Michał Olech, Nadleśnictwo Świebodzin)

Spacerując po rezerwacie godne uwagi jest grodzisko, czyli pozostałość po osadzie obronnej w postaci kolistych wzniesień. Niezwykłą atrakcyjny tego miejsca jest fakt, że człowiek stworzył ten obielt niemal 4 tys. lat temu. Aby jednak dotrzeć w to miejsce, najpierw musimy „wdrapać” się schodami na Sokolą Górę, a następnie przejść wzdłuż starego cmentarza ewangelickiego.


Czas na wspinaczkę na Sokolą Skałę (źródło Nadleśnictwo Świebodzin)

Rezerwat „Nad Jeziorem Trześniowskim” - teren ten może zachwycić trelem rozmaitych gatunków ptaków. Łagowska awifauna jest naprawdę różnorodna. Szczęściarzom, być może uda się usłyszeć lub zobaczyć sikory, zięby, dzięcioły, kowaliki pełzacze czy grubodzioby (...) – to szczypta bogactwa przyrodniczego lasów Nadleśnictwa Świebodzin. Pięknem tego miejsca, oraz wartością dodaną do świętowania Dnia Ojca, będzie przede wszystkim spokój, czystość powietrza, czy też sam urok delikatnej fali jeziora.

Ojcowie, wszystkiego najlepszego w dniu Waszego święta!
Wyciszajcie telefony – dzisiaj służą tylko jako aparaty,
i do lasu z pociechami wyruszajcie.

Okiem przyrodnika. Bardziej dociekliwi, przed wyruszeniem w knieję, mogą pogłębić swoją wiedzę na temat zasięgu geograficznego buka zwyczajnego w Polsce i jego występowania w eksplorowanych przez nas łagowskich lasach. Fascynująca w tym miejscu jest siła natury - odnowienie naturalne tego gatunku jest wspaniałe. Buk zwyczajny chce tu rosnąć.


Odnowienia naturalne – siewki buka zwyczajnego (fot. Michał Olech, Nadleśnictwo Świebodzin)

Czas na spacer nad jeziorem. Przechadzając się wzdłuż linii brzegowej Jeziora Trześniowskiego warto mieć w zanadrzu więcej czasu, jednak dla kilkuletniej pociechy może stanowić to nie lada wyzwanie. Dlatego zachęcamy, aby po nasyceniu się pięknem okolicznej przyrody wyruszyć w kierunku kolejnego zbiornika wodnego – Jeziora Łagowskiego.


Nie ma jak to wsparcie taty, kiedy nóżki „nie mają siły” (fot. Michał Olech, Nadleśnictwo Świebodzin)

Wybierz się do lasu po zdrowie! Teraz nieco poćwiczymy. Na turystycznym czarnym szlaku pieszym, tuż przy jeziorze Łagowskim, Nadleśnictwo Świebodzin przygotowało dla odwiedzających leśne ostępy „Ścieżkę zdrowia” (maoa - w załączeniu poniżej).


Ścieżka zdrowia w środku lasu (fot. Michał Olech-Nadleśnictwo Świebodzin)

To idealne miejsce dla ludzi, którzy lubią spędzać czas aktywnie w otoczeniu natury. Delektując się pięknem przyrody, można tu pobudzić nasze serca do intensywniejszej pracy, albo poukładać codzienne myśli – przyroda tylko temu sprzyja, a rosnące w okolicy majestatyczne buki, dęby, lipy oraz klony dodadzą dodatkowej energii i motywacji do planowania rodzinnych wypraw do lubuskich lasów.


Start… 11,12,13, ale ta przyroda dodaje sił! (archiwum Nadleśnictwo Świebodzin)

W normalnych okolicznościach, czyli zanim nastał stan epidemiczny, naturalnym byłoby odwiedzenie Ośrodka Wczasowego „Leśnik” w Łagowie. Piękna okolica i do tego pyszne jedzenie.


Ośrodek Wczasowy Leśnik (fot. Michał Olech-Nadleśnictwo Świebodzin)

Przyrodnicze ciekawostki przy OW „Leśnik w Łagowie”. Niebywałą atrakcję dendrologiczną stanowi rosnący tu ok. 200 letni tulipanowiec amerykański. Gatunek ten, występuje głównie w Ameryce Północnej, osiągając wysokość do 60 m. Właśnie teraz rozpoczyna swoje kwitnienie, nęcąc błonkoskrzydłe swoimi żółto-zielono-pomarańczowymi kwiatami, w kształcie zbliżonym do tulipanów. Niestety, w chwili obecnej, dbając o bezpieczeństwo i zdrowie ludzi oraz z uwagi na ograniczenia związane z pandemią, na terenie ośrodka mogą przebywać jedynie goście hotelowi.


Kwiat tulipanowca rosnącego przy OW "Leśnik" w Łagowie (fot. archiwum Nadleśnictwa Świebodzin)

Szukając urokliwego miejsca na wypoczynek i chcąc zostać z nami na dłużej, warto zapoznać się z ofertą leśnego ośrodka (link). Zapewniając serdeczną atmosferę, oferujemy komfortowe warunki pobytu, wysoki standard, fachową i miłą obsługę, a potwierdzeniem tego jest m.in. "Gwarancja Satysfakcji", którą dla OW „Leśnik” przyznał serwis turystyczny meteor turystyka (link). Szczególnie polecamy małe „co nieco” w postaci pysznych naleśników, które na pewno zachwycą podniebienia nie tylko tych najmłodszych gości hotelowych.


Słodkie pyszności już na sam widok pobudzają smakowe (fot. .Janina Mrozińska)

Na zaprezentowany spacer, po łagowskich okolicach, poświęciliśmy tylko cztery godziny. Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsć. Było to możliwe m.in. dlatego, że dużo wcześniej zaplanowaliśmy nasz Dzień Ojca, wyznaczając sobie atrakcje, które warto zobaczyć.


Warto mieć plan na wyprawę! 

Bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze, zatem idąc na wyprawę do lasu warto odpowiednio wcześniej się przygotować. Chcąc skorzystać z infrastruktury leśnej, zwłaszcza w dobie walki z pandemią, pamiętajmy koniecznie o zabraniu ze sobą odpowiednich środków higienicznych. Dezynfekujmy dłonie zarówno przed jak i po skorzystaniu z ogólnodostępnej infrastruktury leśnej.

Durchschnitt (0 Stimmen)