Asset Publisher Asset Publisher

Bory Lubuskie - „królestwo sosny”

Wydawałoby się, że definicja lasu jest z pozoru prosta - dla większości społeczeństwa może to być niewielka grupa drzew określana mianem lasu, natomiast dla leśnika definicja brzmi już nieco inaczej. Wynika to z tego, że lasy nie tylko różnią się składem gatunkowym, ale także mają różne preferencje siedliskowe.

Chcąc ukazać nasze lubuskie walory przyrodnicze oraz wkład pracy, jaki wnoszą pracownicy Lasów Państwowych, aby powstał dorodny las, zachęcamy do obejrzenia 13 odcinka „Prosto z Lasu”, w którym pracownicy Nadleśnictwa Lubsko prezentują Leśny Kompleks Promocyjny „Bory Lubuskie”.

Sosny rosnące w obszarze Nadleśnictwa Lubsko „były tu chyba od zawsze” – mówi Paweł Mrowiński, leśnik z Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, podczas omawiania tego gatunku, rosnącego w „prawdopodobnie najstarszym borze sosnowym na najuboższym siedlisku” – dodaje.

Obserwacyjna wieża przeciwpożarowa z tarasem widokowym w pobliżu Ośrodka Edukacji Przyrodniczo- Leśnej w Jeziorach Wysokich (Fot. Ewelina Fabiańczyk)

LKP „Bory Lubuskie” to bez wątpienia satysfakcjonujący efekt pracy leśników, gdyż bardzo trudno wyhodować dorodne drzewa na dużych połaciach siedlisk o niskiej bonitacji (siedliska o niskiej jakości gleby). Zainteresowanych sosną pospolitą, najbardziej popularnym gatunkiem rosnącym w terenie lubskich obszarów leśnych, odsyłamy również do serii kilkuminutowych filmów pt. ”Sosny – drzewa niezwykłe”, w których Paweł Mrowiński interesująco opowiada o różnych gatunkach sosen.

Więcej informacji na temat Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Lubuskie” oraz o jego wielofunkcyjności znajduje się na stronie Nadleśnictwa Lubsko.

Z leśnymi pozdrowieniami,

Darz Bór!

 

 

 

Average (0 Votes)