Projekty zrealizowane Projekty zrealizowane

Promocja współpracy transgranicznej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Landratsamt Bautzen Kreisforstamt

W roku 2013 RDLP w Zielonej Górze zrealizowała projekt pod tytułem "Promocja współpracy transgranicznej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Landratsamt Bautzen Kreisforstamt". Partnerem projektu ze strony Saksonii jest Landratsamt Bautzen Kreisforstamt (Powiatowy Urząd Leśny Bautzen ) z siedzibą Kamenz.

W roku 2013 RDLP w Zielonej Górze zrealizowała projekt pod tytułem "Promocja współpracy transgranicznej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Landratsamt Bautzen Kreisforstamt".
Partnerem projektu ze strony Saksonii jest Landratsamt Bautzen Kreisforstamt (Powiatowy Urząd Leśny Bautzen ) z siedzibą Kamenz (http://www.landkreis-bautzen.de).
W ramach projektu zmodernizowano stronę internetową RDLP w Zielonej Górze, na której przygotowano informacje o partnerach projektu w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej i angielskiej.
Pod adresem www.zielonagora.lasy.gov.pl można znaleźć ciekawe wiadomości o lasach, przyrodzie i atrakcjach turystycznych. Są też niezbędne informacje jakie trzeba znać poruszając się po lasach, aktualności i ciekawostki oraz zapowiedzi najciekawszych wydarzeń. Stronie towarzyszy piękna szata graficzna, która zachęca do odwiedzania zielonogórskich lasów.
Projekt przyczynił się do nawiązania i rozwoju współpracy z leśnikami z Saksonii, i wniósł dużo nowego do wzajemnego zrozumienia leśników polskich i niemieckich. Dotyczy to nie tylko różnic w przepisach państwowych ale i landowych. W czasie trwania projektu zorganizowano spotkania tematyczne związane przede wszystkim z ochroną lasu przed szkodnikami sosny a zwłaszcza metody prognozowania. Drugi temat to ochrona lasu przed pożarami – organizacja służb w obszarze przygranicznym i możliwości wzajemnej pomocy w moniotorowaniu zagrożenia i akcjach gaśniczych.

Planowane jest też złożenie kolejnych wniosków. Marzy się nam wspólna aktywna mapa obszarów leśnych polsko-niemieckiego pogranicza, na której można byłoby aktualizować elementy gospodarki leśnej, ochrony przyrody, atrakcje turystyczne, szlaki np. konne czy rowerowe. W 2014 r. zorganizowane będą wspólne ćwiczenia wykrywania i gaszenia pożaru lasu. Dużym wyzwaniem jest wspólne monitorowanie zagrożenie od strony szkodliwych organizmów i przygotowanie wspólnych raportów na ten temat. W kolejce czekają historyczne mapy, obszary Natura 2000 i wiele, wiele ciekawych tematów.
Projekt „Promocja współpracy transgranicznej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Landratsamt Bautzen Kreisforstamt" był współfinansowany ze środków FMP przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej POLSKA-SAKSONIA 2007-2013.


 

Średnia (0 Głosy)