Lista aktualności Lista aktualności

"Łuk Mużakowa" ponownie ze znakiem jakości

Znajdujący się na terenie dwóch nadleśnictw Światowy Geopark „Łuk Mużakowa” po raz kolejny uzyskał pozytywną opinię, która zagwarantuje mu miejsce w gronie światowych geoparków UNESCO.

Kontrola w geoparku została przeprowadzona w połowie ubiegłego roku, a jej wyniki zostały przedstawione kilka dni temu.

Kandydatura geoparku jako obiektu, który powinien trafić na listę UNESCO po raz pierwszy pojawiła się podczas 38. Sesji Ogólnej UNESCO. Zatwierdzono wtedy utworzenie oznaczenia dla geoparków należących do europejskiej i światowej sieci takich obiektów. Oznaczało to, że geoparki mogły posługiwać się specjalnym logo z symbolem UNESCO. Do tamtej pory jedynie rezerwaty biosfery oraz obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa (World Heritage List) mogły używać specjalnego symbolu. Tym samym geoparki ugruntowały swoją pozycję, jako obszary ochrony dziedzictwa geologicznego i geoedukacji. Podczas tamtej sesji ustanowiono także Międzynarodowy Program Nauk o Ziemi i Geoparków.

Pozytywna opinia po zeszłorocznej kontroli oznacza, że „Łuk Mużakowa” jest jedynym w Polsce geoparkiem, który należy do Sieci Geoparków Europejskich oraz Sieci Geoparków Światowych.
Obejmuje on unikatową w skali europejskiej morenę lodowcową w kształcie podkowy, rozciągającą się na terenie Polski, w powiecie żarskim (województwo lubuskie) oraz na terenie Niemiec w Brandenburgii i Saksonii. Charakterystycznym elementem tamtejszego krajobrazu jest wyjątkowe w skali kraju pojezierze antropogeniczne, będące pozostałością po eksploatacji m.in. węgla brunatnego.

W geoparku wytyczono kilka ścieżek geoturystycznych, z których najbardziej atrakcyjna jest ta powstała na terenie Nadleśnictwa Lipinki. Dziś krajobraz, zdegradowany kiedyś przez człowieka na skutek działalności górniczej, odradza się i prezentuje swe urzekające piękno. Nie cały teren udało się zalesić, ale w miejscach z surowym krajobrazem są realizowane przez leśników ciekawe propozycje dla turystów: punkty obserwacyjne, wieże widokowe i trasy geoturystyczne oraz wydarzenia plenerowe np. Dzień Geotopu czy cykliczny Bieg Niepodległości. Trasa „Dawna kopalnia Babina", znajdująca się pomiędzy Łęknicą i Nowymi Czaplami, rocznie przyciąga ponad 22 tys. turystów.

Atrakcyjność tego terenu została doceniona w 2016 r. w konkursie „7 nowych cudów Polski”. Wtedy ścieżka geoturystyczna zajęła siódme miejsce w plebiscycie internautów, zorganizowanym przez magazyn „National Geographic Traveler”. Rok później trasa geoturystyczna "Dawna Koplania Babina" została ponownie doceniona i za zrealizowane przedsięwzięcie Nadleśnictwo Lipinki zostało laureatem konkursu "Geologia 2017", zdobywając I miejsce w kategorii „Popularyzacja geologii i geośrodowiska”. Warto również dodać, że leśnicy w ubiegłym roku zostali wyróżnione za realizowanie dużego projektu m.in. na terenie geoparku.
Odznaka honorowa „Za zasługi dla turystyki”, która jest nadawana przez resort sportu i turystyki, została przyznana nadleśnictwu za m.in. wybudowanie i udostępnienie do ruchu turystycznego ścieżki geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina”. Wyróżnienie to odnosi się także do całokształtu działalności leśników w tym obszarze, a także pracy na rzecz rozwoju polskiej turystyki, czego efektem jest również umacnianie współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. 

Nadleśnictwo Lipinki od 2011 r. do 2018 r. przeznaczyło na inwestycje związane z turystyką ok. 3,5 mln zł.  W ubiegłym roku były realizowane inwestycje o wartości ok. 750 tys. zł.

Średnia (0 Głosy)