Lista aktualności Lista aktualności

100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018

Ponad tysiąc sadzonek drzew zostało rozdanych w niedzielę 9 września br. mieszkańcom Zielonej Góry.

Patriotyczno-ekologiczna akcja„100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018” spotkała się z dużym zainteresowaniem. Aby otrzymać jubileuszową sadzonkę ze specjalnym certyfikatem, wystarczyło przynieść w wyznaczone miejsca surowce wtórne: plastikowe butelki PET, puszki aluminiowe lub zużyte baterie.

Akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018” miała charakter ogólnokrajowy, została objęta Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz włączona do oficjalnych wydarzeń sygnowanych logotypem „Niepodległa”.

Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi Polaków na fakt, że miarą patriotyzmu jest także poszanowanie środowiska naturalnego i ochrona pięknej polskiej przyrody.

Organizatorem akcji w Zielonej Górze był WFOŚiGW, który przed swoją siedzibą przy ul. Miodowej zorganizował stoisko, na którym można było zamienić przyniesione odpady na dorodne sadzonki drzew, które zostały wyhodowane w szkółce kontenerowej Nadleśnictwa Babimost. Były to sadzonki  sosny, modrzewia i buka z  trwała bryłką korzeniową, dzięki czemu nadawały się do posadzenia także o tej porze roku, bez ryzyka nieprzyjęcia się.

Pierwsze sadzonki zostały uroczyście posadzone na klombie przed siedzibą WFOŚiGW osobiście przez Prezesa Zarządu Mariusza Herbuta.

W akcji uczestniczyli leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz Nadleśnictwa Sulechów, którzy doradzali przybyłym mieszkańcom miasta i okolic, jak dostosować wymagania ekologiczne drzew do potencjalnych miejsc ich sadzenia. Promowano również jeden ze sztandarowych projektów Lasów Państwowych „Leśne Gospodarstwa Węglowe”, tłumacząc m.in. pozytywny wpływ sadzenia  drzew na redukcję nadmiernej ilości dwutlenku węgla w powietrzu, które to zjawisko stało się problemem współczesnej cywilizacji.

Szczególnie cenne było to, że w akcji brały udział całe rodziny, a rodzice starali się uświadamiać swoje dzieci jak ważne są codzienne czynności, takie jak segregacja i właściwa utylizacja odpadów oraz poszanowanie pięknej polskiej przyrody, w tym także otaczającej nas zieleni na ulicach i skwerach.   Tę edukację w sposób fachowy wspierali leśnicy nagradzając również dzieci gadżetami i folderami.

Fot. Urszula Poszwald (WFOŚiGW), Anna Godlewska-Kiewlicz (Nadleśnictwo Sulechów), kolaże Anna Niemiec (RDLP Zielona Góra)

Średnia (0 Głosy)