Lista aktualności Lista aktualności

Bezpieczne wakacje!

Mamy juz wakacje tak upragnione przez dzieci i młodzież szkolną, ale także przez dorosłych! Aby wakacyjne wyprawy były bezpieczną i wspaniałą przygodą, wszyscy powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Wiele osób, czy to indywidualnie, czy w grupach zorganizowanych, skorzysta zapewne przede wszystkim z terenów powszechnie dostępnych dla społeczeństwa, czyli z polskich lasów.

W przygotowaniu się do bezpiecznej leśnej wycieczki, pomocne mogą być infografiki przygotowane przez Lasy Państwowe.

W czasach, kiedy szczególnie musimy zadbać o zdrowie swoje i innych, należy także pamiętać o zasadach obowiązujących z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Gdzie na urlop?

Przy planowaniu urlopu w kraju i wyborze najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynku warto skorzystać z podpowiedzi fachowców. Polecamy cykl audycji radiowych pod wspólnym tytułem Między drzewami, a szczególnie audycję  Urlop w Polsce? Świetny pomysł!

Powszechnie dostępnym źródłem informacji o lasach są mapy tematyczne (w tym mapa turystyczna), dostępne na stronie internetowej (można pobrać aplikację): Bank Danych o Lasach

 

 

Na terenie całego kraju znajduje się wiele ośrodków, miejsc biwakowych, szlaków pieszych i konnych, terenów wartych odwiedzenia, dlatego warto zajrzeć na stronę internetową danego nadleśnictwa, na terenie którego planuje się pobyt (zakładka: Turystyka). Cennym źródłem informacji jest także strona internetowa Czas w las

Nad wodą

O bezpiecznym zachowaniu powinniśmy pamiętać także odpoczywając nad wodą. Oto kilka podstawowych zasad:

- korzystaj z wyznaczonych kąpielisk, tylko w miejscach strzeżonych przez ratowników;

- do wody wchodź powoli, stopniowo ochładzając się;

- głośno sygnalizuj niebezpieczną sytuację w wodzie; wzywaj pomoc okrzykiem "Ratunku!";

- nie lekceważ wołania o ratunek.

Życzymy wielu udanych wypraw oraz wspaniałych, wakacyjnych przygód!

Więcej przydatnych informacji znajdą Państwo na stronie: www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki

 

Średnia (0 Głosy)