Lista aktualności Lista aktualności

Kolejny sukces lęgowy sokoła wędrownego w Nadleśnictwie Torzym

Po raz kolejny sokoły wędrowne przystąpiły do lęgu w lasach Nadleśnictwa Torzym! W ubiegłym roku wychowały dwa młode, zajmując gniazdo kruka. W tym roku do lęgu wykorzystały wybudowaną platformę.

Użytkowane przez rodzinę najszybszych ptaków świata, gniazdo rozpadło się i w minionym roku - jesienią Nadleśnictwo Torzym we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zainstalowało platformę gniazdową. Sztuczne gniazdo zostało umieszczone w tym samym miejscu, w którym znajdowało się krucze gniazdo. Już trzy dniu po instalacji platformy, w jej pobliżu, obserwowano samca sokoła. Jeszcze podczas trwania sezonu lęgowego, na wniosek nadleśnictwa wokół drzewa z gniazdem została utworzona strefa ochronna, do której wstęp dozwolony jest dla leśników oraz  uprawnionych przyrodników. W ten sposób, chroniąc populację gatunku, zabezpiecza się miejsce lęgowe przed dostępem przypadkowych osób, a w jego pobliżu nie są prowadzone żadne prace leśne.

Przez cały rok sokoli samiec pilnował nowego gniazda, odganiając z otoczenia kruki i ptaki szponiaste. Warto pamiętać, że żadne z sokołów nie budują gniazd i dlatego po znalezieniu odpowiedniego miejsca do odbycia lęgu, pilnują go i nie dopuszczają do zajęcia przez inne osobniki.

W bieżącym roku para sokołów przystąpiła do lęgu na platformie, na przełomie marca i kwietni, a młode przyszły na świat na początku maja. Obecnie w gnieździe znajdują się trzy pokryte białym puchem pisklęta, które za dwa miesiące będą mogły samodzielnie polować. Zaczęły swoje życie w jaju wielkości jaja kurzego, a już niedługo będą w stanie upolować ptaka wielkości dzikiego gołębia grzywacza.


Torzymskie sokoły wędrowne w gnieździe /wideo: Paweł Wieland

Stanowisko lęgowe w Nadleśnictwie Torzym, jest jedynym stanowiskiem lęgowym sokoła wędrownego na terenie RDLP w Zielonej Górze. W Nadleśnictwie Cybinka obserwowano sokoły, które jednak nie przystąpiły w tym roku do lęgu, mimo że w ubiegłym roku odchowały jednego młodego. Nową parę zlokalizowano w Nadleśnictwie Lubsko, jednak jest ona jeszcze zbyt młoda, by wyprowadzić lęg.


Sokół wędrowny siedzący na drzewie/ fot. Arkadiusz Traczyk

Polska populacja sokoła wędrownego liczy ok. 70 par, z czego ok. 30 gniazduje w lasach. Z tego powodu każde stanowisko lęgowe podlega ochronie, która – tak jak w Nadleśnictwie Torzym, pozwala bezpiecznie przystępować tym wspaniałym ptakom  do lęgów.

W minionym roku, na terenie RDLP w Zielonej Górze, poza Nadleśnictwem Torzym i Nadleśnictwem Cybinka, gdzie zostały zamontowane platformy lęgowe zastępujące rozpadające się gniazda po udanym sezonie lęgowym, także zamontowano dwie platformy w nadleśnictwach przygranicznych. Z inicjatywy doktoranta Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w Nadleśnictwie Lipinki i Nadleśnictwie Wymiarki, budowa sztucznych gniazd została wykonana na sosnach z nadzieją, że miejsca te również zostaną zasiedlone przez sokoły wędrowne. Ciekawostką jest także fakt, zgodnie z informacją uzyskaną na początku maja z RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim, że w granicach administracyjnych Nadleśnictwa Lubsko,  jedna z platform lęgowych, która została zamontowana na słupie energetycznym została w tym roku zasiedlona przez parę sokołów. Więcej informacji  na temat sokołów wędrownych pojawiających się na terenie zielonogórskiej dyrekcji znajduje się w materiałach prasowych publikowanych na stronie internetowej RDLP oraz zielonogórskich nadleśnictw.

Polecane materiały źródłowe, dotyczące występowania w ostatnich latach sokołów wędrownych na terenie RDLP w Zielonej Górze:

  • „Powrót sokoła wędrownego do torzymskich lasów” –  link,
  • „Sokół wędrowny – sensacja w Nadleśnictwie Cybinka” – link,
  • „Leśnicy zamontowali platformy lęgowe dla sokoła wędrownego” – link,
  • "Czekając na skrzydlatych "wędrowców"" - link,
  • „Sokoły wędrowne na terenie Nadleśnictwa Lubsko” –  link.
Średnia (0 Głosy)