Lista aktualności Lista aktualności

Las to nie składowisko na odpady!

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, ale niestety nie tylko wraz z nią przyroda odradza się do życia. Odpady na terenach leśnych to problem, który kwitnie wraz z nadejściem cieplejszych dni.

Odpady w lesie to problem, który dotyka nie tylko lasy, ale również nas wszystkich!
Las to nie śmietnik, las to nie spiżarnia, las to nie salon, gdzie stawia się sofy, ani nie zakład wulkanizacyjny, gdzie zostawia się opony.

Odpady w lesie/ fot. Michał Szczepaniak z Nadlesnictwa Lipinki

Las to ekosystem, który wymaga naszej opieki i szacunku. Wyrzucanie odpadów do lasu nie tylko niszczy jego naturalne piękno, ale także zagraża życiu dzikich zwierząt oraz wpływa negatywnie na jakość środowiska, w tym wód.

Patrząc na podsumowanie z 2023 roku, liczby robią wrażenie, ale w złym kontekście!
W obszarze dwudziestu nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, zebrano ponad 5 tys. m3 odpadów. Koszt poniesiony na ich utylizację to kolejne wydane środki, które mogłyby być wykorzystane na ochronę przyrody, czy edukację, albo rozbudowę infrastruktury turystycznej.
 

Według ostatnich danych, w obszarze Miasta Zielona Góra – na terenach Nadleśnictwa Zielona Góra i Nadleśnictwa Przytok, zebrano i utylizowano prawie 900 m3 odpadów. Kwota, jaką Lasy Państwowe musiały przeznaczyć na ich utylizację, wynosi niemal 277 tysięcy złotych netto. To niestety nie jest drobnostka ani przypadkowy incydent. Każdy powinien zdawać sobie sprawę, że las to nie miejsce na składowisko śmieci!

Dlatego apelujemy!
„Gdy wybieramy się na spacery lub pikniki do lasu, pamiętajmy o odpowiedzialności za nasze śmieci. Lasy Państwowe
to zasoby narodowe, o które dbamy z myślą o przyszłych pokoleniach!” – podkreśla Jerzy Łokietko, p.o. dyrektora RDLP w Zielonej Górze.


Las to nie miejsce na odpady - to nasz skarb, który warto szanować i chronić!

Średnia (0 Głosy)