Lista aktualności Lista aktualności

Samoloty chroniące lasy

Świecące jasno słońce, ciepły wiatr, błękitne chmury, latające nisko nad koronami drzew owady, ptaki i… samoloty! RDLP w Zielonej Górze prowadzi niezbędne zabiegi, mające chronić nasze piękne lasy.

Choć wydaje się, iż w łańcuchu pokarmowym to większy zjada mniejszego, uproszczenie to nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w przyrodzie. Tak jak my – ludzie, tak i świat zwierząt zrozumiał, że kluczem do sukcesu jest praca zespołowa. Podczas gdy pojedynczy owad nie jest wstanie zaszkodzić potężnemu drzewu, to liczna chmara może „rozebrać" całe z igieł i liści hektary.

„Atak" borecznika sosnowca

Uczta w koronie

Aby zapobiec takiej sytuacji, leśnicy co roku kontrolują liczebność szkodników, chociażby przez wywieszanie i monitorowanie pułapek feromonowych.

Samce brudnicy mniszki złapane w pułapkę.

Jeżeli wynik obserwacji jest skrajnie wysoki, należy sięgnąć po zdecydowane środki, jakimi są opryski przeprowadzane z samolotu. W tym celu Nadleśniczy spotyka się z Zespołem Ochrony Lasu i przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, aby wspólnie zaplanować, gdzie i w jaki sposób najlepiej przeprowadzić taki zabieg. Należy sprawdzić czy na trasie oprysku nie ma jezior, rzek czy innych cieków bądź miejscowości czy nawet pojedynczych domów, w końcu nikt z nas nie lubi, kiedy w słoneczny dzień coś zakłóca mi spokój. Gdy wszystko jest już ustalone, pozostaje zatankować samolot.

Tankowanie samolotu do oprysków

Opryski na terenie lasów naszej dyrekcji przeprowadzane są od 15 maja do końca czerwca. Wszystko zależy bowiem od pogody - deszcze mogłyby zbyt szybko zmyć preparat i zepsuć efekt naszej pracy. Używany środek do Dimilin 480 SC**, który w stosowanej dawce (tylko 98ml/ha!) nie szkodzi ludziom. Zaleca się jednak profilaktycznie nie spacerować przez 24h po lesie, nad którym akurat zakończono opryski (poinformują nas o tym odpowiedni tabliczki). Uspokajamy również pszczelarzy – środek ten nie jest szkodliwy dla pszczół. Dla zabezpieczenia drzewostanu wystarczy jeden przelot, dlatego cała operacja jest szybka i nie powinna zbyt mocno zakłócać leśnego życia.

W tym roku zabiegi są przeprowadzane na terenie nadleśnictw: Nowa Sól, Sława Śląska, Krzystkowice, Bytnica i Krosno – w sumie 12,5tys. ha.

Jeżeli więc w czasie rodzinnej wycieczki do lasu usłyszymy w pobliżu dźwięk nadlatującego samolotu, to nie musimy się obawiać.  To leśnicy dbają o naszej lasy!

* http://tnijurl.com/brudnicamniszka/

** http://agrosimex.pl/oferta/insektycydy-i-akarycydy/dimilin-480-sc/

Średnia (0 Głosy)