Lista aktualności Lista aktualności

Turystycznie wokół lubuskiej "Afryki"

ZAPRASZAMY NA MAŁE TURYSTYCZNE „TЀTЀ-A-TЀTЀ” Z NADLEŚNICTWEM LIPINKI.

Przed nami już niedługo wakacyjno-urlopowe wycieczki i wyjazdy. Liczymy, że na mapach planowanych rowerowych wypadów, czy pieszego wędrowania znajdą się także turystyczne atrakcje Nadleśnictwa Lipinki. Od szeregu już lat staramy się poszerzać ich listę. Chcielibyśmy, aby wyjątkowe przyrodniczo i kulturowo-historycznie miejsca, które my znamy już od lat, stały się także dla Państwa celami rodzinnych czy też może samotnych podróży.

W cieniu „Zielonego Lasu”

Odkąd miasto Żary, będąc jeszcze nazywanym Sorau, przed ponad stu laty stworzyło wokół siebie „Zielony Las”, miejsce to trwa nieprzerwanie, zapraszając na swój obszar. Aktualnie leśnictwo „Zielony Las” to jedno z trzynastu tworzących Nadleśnictwo Lipinki. Mimo jednak tego, że z definicji jest to las gospodarczy, to jego dawny charakter jako obszaru wypoczynkowo-rekreacyjnego nie tylko został zachowany, ale jest cały czas wzbogacany o kolejne elementy i obiekty (link). Na przestrzeni ostatnich kilku lat udało się bądź to wydźwignąć z ruiny dawne obiekty historyczne (wieża widokowa z XIX wieku), bądź przywrócić możliwość dotarcia do tych, które pozostawały zaszyte w leśnej gęstwinie. Aby do nich wszystkich swobodnie móc dotrzeć spacerując lub jadąc rowerem, wybudowaliśmy kilkadziesiąt kilometrów leśnych duktów i dróg. Mnogość tras spacerowo-rowerowych, turystów eksplorujących leśne atrakcje Zielonego Lasu po raz pierwszy, może napawać obawą o trudność w odnalezieniu się w ich „plątaninie”. Uspokajamy jednak, że ich ilość przekłada się także na ich bezpieczeństwo. Zapewniamy, że zawsze w niedługim czasie, czy to z pomocą leśnych drogowskazów, czy aplikacji Bank Danych o Lasach (link), czy wreszcie przygodnie spotkanych innych turystów, dotrze się do miejsca, z którego ruszaliśmy w zacieniony Zielony Las. A startowe punkty, do korzystania z których zachęcamy to aż trzy tzw. miejsca postoju pojazdów, stworzone specjalnie w tym celu. Dwa z nich znajdują się przy głównej arterii drogowej „Zielonego Lasu” tj. trasie pomiędzy Żarami i Łazem. Trzecie natomiast zostało zlokalizowane przy drodze krajowej nr 27, na zjeździe w stronę miejscowości Mirostowice Górne. Przypominamy także, że wskazane miejsce parkingowe przy DK27, jest jednocześnie dedykowane wszystkim tym z Państwa, którzy chcieliby przeżyć atrakcje leśnego nocowania na wyznaczonym obszarze „Łużycka Knieja”, powstałym w nadleśnictwie w ramach projektu pn. „Zanocuj w lesie” (link).   

Drewniane tablice edukacyjne na leśnym dukcie w Zielonym Lesie podziwiane przez grupę turystów (fot. Michał Sczepaniak)

Pieszo lub rowerem wokół „Afryki”

Las nazwany „Zielonym”, choć niepowtarzalny w swym uroku i będący od lat filarem turystyczno-edukacyjnej działalności Nadleśnictwa Lipinki, nie stanowi na szczęście jedynej atrakcji, którą chcielibyśmy się Państwu nieskromnie pochwalić. Na południowo-zachodnim krańcu naszej jednostki rozpościera się bowiem geologiczne „cudeńko” w postaci polskiej części Łuku Mużakowa, z leśną ścieżką geoturystyczną „Dawna Kopalnia Babina”. Przez szereg lat teren ten tkwił zapomniany w nieprzebytych miejscami, leśnych zapadliskach i ziemnych wzniesieniach. Dziś to dawno zapomniana już przeszłość.


"Babina" to idealne miejsce dla miłościnków wycieczek rowerowych (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Dziś, dojeżdżając do jednego z trzech leśnych parkingów zlokalizowanych w Łęknicy, Nowych Czaplach i przy trasie do miejscowości Przewoźniki (droga wojewódzka nr 350), ruszyć można komfortowo na kilkukilometrowy spacer lub rowerową przejażdżkę. Po drodze na naszych gości czeka oczywiście moc przyrodniczo-krajobrazowych atrakcji.

  • Wypełnione barwną wodą pokopalniane wyrobiska, które każdą porą dnia i roku oferują niesamowitą grę kolorów.
  • Jedyne w swoim rodzaju wodne źródliska, którymi na zewnątrz ziemi następuje wysięk (wypływ) wód bogatych w żelazo.
  • Wreszcie drewniana wieża widokowa, pozwalająca spojrzeć z góry na nasz lokalny, leśny „Czarny Ląd”, czyli największy ze zbiorników pokopalnianych nazwany „Afryką” (link).

A atrakcja ta już niebawem gotowa będzie na podróż dookoła niej. Jak pewnie zauważyła już część z turystów, którzy zdążyli w bieżącym roku nas odwiedzić, trwają w najlepsze prace rozbudowy „geościeżki”. Przepraszając za ewentualne utrudnienia z tym związane (choć tu liczymy, że jest ich niewiele i nie są uciążliwe), już cieszymy się na ich spodziewany wczesną jesienią koniec.
Wystarczyć będzie trochę sił w nogach, dobre buty lub sprawny rower i w jedno popołudnie „obskoczyć” będzie można „Afrykę” dookoła. A wtedy, kogo nie stać na safari po afrykańskich sawannach i buszu, ten koniecznie musi odbyć podróż ku przygodzie nad naszą lubuską „Afrykę”.  Już dziś zachęcamy, aby śledzić informacje na naszej stronie, tak by w symbolicznym przecięciu wstęgi, móc także wszystkich Państwa gościć. Nawiązując do jednej z telewizyjnych reklam, wspólny spacer lub rowerowa przejażdżka z takiej okazji – bezcenne.         

Najpiękniejsze odsłony leśnych zbiorników pokopalnianych (fot. Krzysztof Moroz)

Jak nadleśnictwo długie i szerokie

Ale żebyście Państwo nie pomyśleli, że Nadleśnictwo Lipinki ma do zaoferowania JEDYNIE dwie atrakcje, to chcemy zapewnić, że zgoła jest inaczej. Wszyscy, dla których fraza zaczerpnięta od Stanisława Jachowicza - „cudze chwalicie, swego nie znacie”, jest mottem na chwili spędzane poza domem, obowiązkowo muszą stać się tego lata naszymi gośćmi. Jak już „zaliczycie” Państwo nasz „Zielony Las” i naszą „geościeżkę” to zachęcamy, aby dopełnić się turystycznie, odwiedzając ponadto:

  • Szlak do źródełka Dohny, prowadzący przez przepiękne nadrzeczne lasy łęgowe i grądy wzdłuż rzeki Czerna, nieopodal miasta Żagań. Miejsce przywracane aktualnie do dawnej świetności dzięki staraniom lokalnego Żagańskiego Towarzystwa Historycznego oraz Żagańskiego Stowarzyszenia Ochrony i Ratowania Zabytków (link);
  • Malowniczy wąwóz rzeki Lubszy, rozpościerający się w okolicach miejscowości Lipsk Żarski, z jedyną w naszym regionie prawdziwą wydmą śródlądową;
  • Odrestaurowane ruiny średniowiecznej Szubienicy studniowej w miejscowości Trzebiel (link)   
  • Przeogromny głaz narzutowy nazwany „Głazem Krabata”, spoczywający na obrzeżach leśnych nieopodal miejscowości Kamienica. Ten swoisty „granitowy okruch” ze skał z dalekiej Skandynawii, jest uhonorowany ponadto mianem Pomnika Przyrody nieożywionej (link).
  • Rezerwat przyrody „Nad Młyńską Strugą”, gdzie gęste i zacienione liściaste starodrzewy chronią cenne przyrodniczo wilgotne siedliska. Podróż przez nie rowerem czy piechotą potrafi w letnie, gorące dni dać ogromne wytchnienie i zapewnić świetny, czynny wypoczynek (link).

Oglądanie zdjęć tych miejsc i czytanie o nich, nawet w sposób przedstawiony najbarwniej, będzie zawsze tylko namiastką prawdziwego obcowania z nimi. Światło, wiatr, zapach, dźwięk – tu i teraz, to wszystko to, czego nie doświadczymy, siedząc w domowej kanapie lub przy ogrodowym grillu. Dla nas, miejscowych leśnych gospodarzy jest oczywiste, że to co nam sprawia przyjemność jako miejsce i przedmiot naszej pracy, tym bardziej zapewni to Państwu, jako cel urlopowo-weekendowych wycieczek i wyjazdów.

Nie przechwalając się, unikatowe walory regionu i zrealizowane przez Nadleśnictwo Lipinki działania już wielokrotnie zostały wyróżnione w konkursach ogólnopolskich. A przykładem tego są m.in. pierwsze miejsce w jednej z kategorii konkursu "Geologia 2017" - laur za Ścieżkę Geourystyczną Dawna Kopalnia "Babina" (link), czy też odznaka honorowa "Za zasługi w turystyce" (link).

Te i inne miejsca, które warto odwiedzić na terenie zielonogórskiej dyrekcji przedstawiamy w odcinku programu "Las Bliżej Nas", dostępnym online (link). Zapraszamy na wyprawę do lasu. 

Średnia (0 Głosy)