Lista aktualności Lista aktualności

Uczciliśmy 20-lecie zorganizowanej działalności edukacyjnej Lasów Państwowych

„Leśna edukacja – od przeszłości do przyszłości” – to wydarzenie to nie tylko wiedza, ale także prawdziwa edukacja, którą zaprezentowaliśmy w trakcie Targów EKO-LAS, największych w Polsce targów leśnych.

W Mostkach k. Świebodzina, 7 września 2023 r., podczas największych w Polsce targów branży leśnej, odbyło się wyjątkowe seminarium pt. "Leśna edukacja - od przeszłości do przyszłości". To niezwykłe wydarzenie stanowiło hołd dla 20-letniej, zorganizowanej  działalności edukacyjnej Lasów Państwowych, a także okazję do uczczenia 100-lecia istnienia tej instytucji.

Niezwykli prelegenci, praktycy i pasjonaci z różnych nadleśnictw podzielili się swoją wiedzą podczas wykładów:

 • „Historia Techniki Leśnej – od siekiery do harwestera”
  dr inż. Andrzej Stróżczyński z Nadleśnictwa Świebodzin rzeczowo przedstawił dźwięczne echa minionych lat i przemian, jakie zaszły w technice leśnej.
 • „20 lat edukacji leśnej”
  Ilona Mrowińska i Paweł Mrowiński z Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich (link), Nadleśnictwa Lubsko, podzielili się spostrzeżeniami i doświadczeniami z dwóch dekad zorganizowanej działalności edukacyjnej Lasów Państwowych, prezentując także wcześniejsze lata rozwoju tej dyscypliny.
 • „Wspólnie dla Natury – opowieść o współpracy harcerzy i leśników”
  Michał Szczepaniak z Nadleśnictwa Lipinki opowiedział o inspirujących projektach łączących siły młodych harcerzy z doświadczonymi leśnikami.
 • Edukacja leśna na złoty wiek - spotkania seniorów z dziką przyrodą”
  Andrzej Nowacki z Nadleśnictwa Gubin zainspirował do refleksji nad rolą lasów w życiu seniorów.


Dyrektor RDLP w Zielonej Górze przekazał podziękowania dla prelegentów za inspirujące wykłady, gratulując zaangażowania
w działalność edukacyjną Lasów Państwowych/ fot. Sławomir Bąk z Nadleśnictwa Świebodzin

Warto zaznaczyć, że to spotkanie seminaryjne nie tylko dostarczyło wiedzy, lecz samo w sobie stanowiło świetny przykład edukacji prowadzonej przez leśników. Seminarium poprzedziła niespodzianka z okazji 20-lecia edukacyjnej misji instytucji oraz stulecia Lasów Państwowych.

   
Seminarium rozpoczeło się miłymi akcentami - gratulacjami dla lesników z okazji 100-lecia LP zlożonymi przez Flipa Bittnera z Grupy Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz słodkim poczęstunkiem dla uczestników seminarium i osob odwiedzających Targi Eko-Las z okazji obchodzonych tego dnia jubileuszu/ fol. (od lewej) Sławomir Bąk i Ewelina Fabiańczyk

Targi EKO-LAS stanowiły także znakomitą okazję do odwiedzenia stoisk Lasów Państwowych. Leśna Osada, zarówno w plenerze, jak i na hali wystawienniczej, była miejscem, gdzie zielonogórscy leśnicy dzielili się ciekawostkami i obserwacjami ze swojej codziennej pracy. Przez trzy dni targów, łącznie ponad 500 osób wzięło czynny udział w grach i zabawach z wykorzystaniem Indeksu Przyjaciela Lasu. Edukatorzy leśni z Nadleśnictw: Gubin, Krzystkowice, Lipinki, Lubsko, Nowa Sól, Torzym, Szprotawa, Świebodzin i Zielona Góra oraz RDLP w Zielonej Górze na stoiskach Lasów Państwowych zaciekawiali m.in. praktyczną wiedzą o lesie i jego mieszkańcach, drewnie i (nie)oczywistych właściwościach tego surowca, ochronie przyrody i działaniach związanych z rolą i funkcją lasów, realizacją przez Lasy Państwowe idei Celi Zrównoważonego Rozwoju.


Zespół Leśnej Osady realizujący działalnia edukacyjne na stoiskach Lasów Państwowych podczas trzydniowych Targów EKO-LAS w Mostkach/ fot. Sławomir Bąk

Pojawiła się także zabawa dla każdego – na zasadzie „zgaduj zgadula”, w trakcie której można było poznać historyczne narzędzia wykorzystywane w leśnictwie. Na co dzień, te eksponaty można podziwiać m. in. częściowo w siedzibie Nadleśnictwa Świebodzin oraz w Izbie Pamięci Leśnej, w starej leśniczówce na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice (link).  

   

Najbardziej aktywni uczestnicy skorzystali także z bogatej oferty warsztatowej – z wykorzystaniem "super surowca" – czyli drewna, niezastąpionego i odnawialnego surowca, z którego wszyscy na co dzień korzystamy. Codziennie powstawało kilkadziesiąt budek lęgowych i domków dla owadów zrobionych przez zdobywców Indeksu Przyjaciela Przyrody i wyruszało w dalszą podróż, w różne zakątki Polski, żeby służyć Naturze!

 
Aktywni uczestnicy gier i zabaw edukacyjnych z wykorzystaniem Indeksu Przyjaciela Przyrody, którzy w nagrodę mieli okazję wziąću udział w warsztatach z wykorzystaniem drewna i zmontowali budki lęgowe dla ptaków/ fot. (od lewej) Ewelina Fabiańczyk i uczesnik targów


Z materiałów z odzysku, m.in. drewnianych palet, powstał też apartamentowiec dla owadów, - dzieło uczestników targów i leśników będzie częścią pszczelego punktu edukacyjnego, który zostanie utworzony w 2024 r. przez Nadleśnictwo Torzym w pobliżu siedziby nadleśnictwa. Pasjonaci zajęć manualnych, inspirując się przyrodą, również tworzyli piękne ozdoby – m.in. świece z wosku pszczelego, podkładki z motywami leśnym wypalanymi pirografiami i wiele innych, ciekawych rzeczy.


W plenerowych stoiskach LP, pod osloną lasu, powstawały nie tylko budki lęgowe i domki dla pszczół, ale wspólnie z uczestnikami lesnicy zbudowali także apartamentowiec
dla owadów błonkoskrzydłych, który będzie częścią planowanego w 2024 roku pszczelego punktu edukacyjnego w pobliżu siedziby Nadleśnictwia Torzym/ fot. Ewelina Fabiańczyk

Muzyka myśliwska to część kulturotwórczej roli lasów i tego aspektu nie mogło zabraknąć! W trakcie targów, zielonogórscy leśnicy prezentowali także swoje umiejętności muzyczne, grając na rogach przez całe seminarium, nadając temu wyjątkowemu dniu dodatkowego, niezapomnianego uroku.

W każdej dziedzinie edukacji nieustannie pojawiają się nowe wyzwania! Tym razem dla debiutujących na scenie Targów Eko-Las leśników, w tym składzie, wyzwanie również się pojawiło! Być może gra na rogach w trakcie seminarium stanie się oficjalnym początkiem tworzenia zespołu reprezentacyjnego przy RDLP w Zielonej Górze (...)? 


Leśnicy z Nadleśnictwa Krzystkowice, Nadleśnictwa Zielona Góra i RDLP w Zielonej Górze podczas debiutu w trakcie seminarium,
odbywającegi się podczas Targów Eko Las w Mostkach/ fot. Sławomir Bąk

Warto również podkreślić, że edukacja leśna odgrywa znaczącą rolę w wielu praktycznych obszarach. Świadczy o tym fakt, że Andrzej Nowacki z Nadleśnictwa Gubin wziął udział w IV Forum Zieleni Miejskiej, odbywającym się 8 września br. w trakcie Targów EKO-LAS. Leśnik przedstawił wykład pt. "Tajemnice leśnych znaków" – to stanowi jednoznaczny dowód na to, że leśne inicjatywy edukacyjne docierają do szerokiego grona, i dedykowane są nie tylko dzieciom i społeczności szkolnej!

 

Nie sposób zrelacjonować wszystko, ale zasadne będzie stwierdzenie, że wymienione działania i aktywności to tylko niewielka próbka z bogatej oferty, którą przygotowali zielonogórscy leśnicy podczas targów. Wydarzenie to stanowiło wyjątkową okazję do poszerzenia wiedzy o leśnictwie, wymiany ciekawych doświadczeń i kontaktów oraz do wspólnego celebrowania jubileuszy Lasów Państwowych.

Dziękujemy za aktywny udział i wartoćciowe spotkania! Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji – z seminarium i targów, która została opublikowana w wielu postach na profilu na Facebooku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze (link).

           

Średnia (0 Głosy)