Lista aktualności Lista aktualności

Zapraszamy do udziału w edukacyjnym pikniku w Leśnej Osadzie – zbliża się finał VII edycji akcji Eko Choinki!

Zapraszamy serdecznie uczniów zielonogórskich szkół podstawowych wraz z opiekunami do udziału w edukacyjnym pikniku w Leśnej Osadzie, który odbędzie się na zielonogórskim deptaku 28 lutego br. (godz. 10:00-13:00), w ramach VII edycji akcji Eko Choinka.

W sercu Zielonej Góry, 28 lutego br. przy Ratuszu, po raz VII spotkamy się w Leśnej Osadzie, w trakcie pikniku edukacyjnego. To kolejne działanie poświątecznej akcji Eko Choinka, organizowanej przez RDLP w Zielonej Górze i Urząd Miasta Zielona Góra. 

To wydarzenie łączy społeczność i dowodzi, że nauka może być zabawą!
Przy zielonogórskim Ratuszu, w środę 7 lutego br. odbędzie finałowe przedsięwzięcie proekologicznej akcji Eko Choinka. Tegoroczny piknik edukacyjny w Leśnej Osadzie  Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, pełna atrakcji, edukacji i ekologicznych działań, zwłaszcza dla najmłodszych. Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież ze szkół podstawowych do udziału w Leśnej Osadzie na zielonogórskiej starówce.

Gdzie i kiedy?
Leśna Osada, na zielonogórskiej starówce – przy Ratuszu, w pierwszą środę po feriach w lubuskiem, stanie się miejscem pełnym radości, nauki i ekologicznych przeżyć!
Piknik rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do godziny 13:00. Uczestnicy, korzystając z drużynowego lub indywidualnego Indeksu Przyjaciela Przyrody, będą angażowani w ciekawe gry i zabawy przyrodnicze, w trzech turach godzinowych.

Oficjalne otwarcie z „Rademenezem” i pokazy specjalne z okazji jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych – z pewnością zafundują gościom Leśnej Osady niezapomniane wrażenia! Piknik edukacyjny poprowadzi zielonogórski artysta, Rademenez – rekordzista Guinesssa we Freestyle’u, który zadba o autorski rytm i bit. Ale to nie wszystko. Z okazji jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych, odbędą się pokazy specjalne pn. „Sosny drzew niezwykłe”, w wykonaniu Pawła Mrowińskiego z Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, który warto odwiedzić!

Wspólnie z wieloma Partnerami pikniku edukacyjnego, przygotowaliśmy liczne atrakcje – warsztaty, pokazy, a także kreatywne aktywności. W poszczególnych strefach tematycznych, poprzez naukę przez zabawę, każdy będzie mógł odkrywać tajemnice leśnego świata, zdobywać wiedzę z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonej gospodarki, poznawać cenne właściwości drewna jako super surowca, wziąć udział w leśnych animacjach i wiele więcej! Będzie można wczuć się w poszukiwacza ekologicznych przygód, w towarzystwie zielonogórskich maskotek, słodkim akcentem i wiele więcej! Szczegóły na temat wydarzenia są na bieżąco publikowane w social mediach (link). Zachęcamy do dołączenia także online, do wydarzenia, gdzie w zakładce „dyskusja” na bieżąco publikowane są aktualności i będzie relacjonowany przebieg pikniku w Leśnej Osadzie (link).

Obowiązują zapisy dla drużyn szkolnych! Dla sprawnego przebiegu wydarzenia, wzorem poprzednich edycji, dla szkół podstawowych obowiązują zapisy według przekazanych elektronicznie zaproszeń z formularzami zgłoszeniowymi, za pośrednictwem Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zielona Góra.

Interesująca tematyka i świetny przykład, że „razem, można więcej! W ramach współpracy, w pikniku weźmie udział wiele instytucji, dla których edukacja ekologiczna jest ważna!  Tematy, które będą prezentowane przez poszczególne instytucje to:

 • Drewno-super surowiec – Nadleśnictwo Lubsko/ Ośrodek Edukacji Przyrodniczo Leśnej w Jeziorach Wysokich;
 • Natura w meblach i panelach podłogowych - za cenne by je spalać – firma Swiss Krono;
 • Ptaki leśne – Nadleśnictwo Zielona Góra;
 • Poszukiwanie Wiosny - rozpoznawanie pędów, geofitów wiosennych – Nadleśnictwa: Lipinki, Sława Śląska i Cybinka;
 • Leśna przemiana pokoleń - historia od nasionka po drzewko, Owady i Na Tropie leśnych zwierząt Nadleśnictwa: Wymiarki, Brzózka, Babimost i Świebodzin;
 • Zostań dendrologiem oraz wystawa plastyczna “Moja wymarzona choinka” – Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury, który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie istnienia;
 • Leśne Harce - Hufiec Zielona Góra ZHP im. Pionierów Ziemi Lubuskiej;
 • Śmieciowa (r)ewolucja – Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze;
 • Zielona Góra - miasto z klimatem! – Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zielona Góra;
 • Przyroda w Europie - Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp./ Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra;
 • Technologia w służbie ochrony środowiska - Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze oraz Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oddział w Zielonej Górze;
 • Choinka powraca do natury – czyli pokazy recyklingu zebranych od zielonogórzan choinek, prowadzone przez zespół pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej. To będzie świetna okazja do pobrania naturalnego nawozu, który na miejscu zostanie wytworzony, w ramach recyklingu drzewek.

Będzie też przestrzeń do działań twórczych, a także aktywności sportowych w towarzystwie zielonogórskich maskotek!

Zapraszamy Was do Leśnej Osady, gdzie każdy krok stanie się przygodą, a każde spotkanie z edukatorem będzie nauką przez zabawę i inspiracją do działania na rzecz zrównoważonego rozwoju!

Średnia (0 Głosy)