Asset Publisher Asset Publisher

Dzień Geotopu - wydarzenie w miejscu widocznym z kosmosu!

Dzień Geotopu stanowi niecodzienną okazję, żeby poznać unikatowe środowisko, perłę województwa lubuskiego. W sobotę 7 października 2023 r., w godz. 11-16, zielonogórscy leśnicy wraz z partnerami zapraszają na kolejną edycję Dnia Geotopu – jedynego takiego wydarzenia w Polsce

Dzień Geotopu to cykliczne wydarzenie, w trakcie którego można wcielić się w rolę poszukiwacza przygód, odkrywając niezwykłe bogactwo przyrodnicze Dawnej Kopalni „Babiny”, na terenie Nadleśnictwa Lipinki. W obszarze trasy geoturystycznej można poznać czym jest geotop, zwany geostanowiskiem. To okazja, żeby przekonać się, że wspomniane „dzieło” natury, o wyjątkowym znaczeniu geologicznym,  jest prawdziwą perłą województwa lubuskiego. 

Dzień Geotopu to o niepowtarzalna okazja do spędzenia aktywnego dnia na łonie natury, ale przede wszystkim wyjątkowe, edukacyjne doświadczenie! Leśnicy wspólnie z partnerami w Leśnej Osadzie, tuż przy wieży widokowej przygotowali:

 • atrakcje edukacyjne – gry i zabawy z Indeksem Przyjaciela Lasu,
 • warsztaty pszczelarski i pokazy innowacyjnych narzędzi, jak batdron,
 • koncert Orkiestry Dętej KWB Turów, którym uczcimy 50-lecie od zakończenia eksploatacji "Babiny",
 • spacer z przewodnikiem, który zapozna Was z pięknem tego terenu i ciekawostkami związanymi z historią kopalni,
 • degustacja zdrowych przysmaków, prosto z lasu!


Dzień Geotopu to też kwila na kreatywne zabawy, w które włączają się nie tylko najmłodsi uczestnicy imprezy/ fot. Ewelina Fabiańczyk

Kontynuując regionalną strategię działań edukacyjnych, goście Dnia Geotopu, w Leśnej Osadzie będą mogli odebrać Indeks Przyjaciela Lasu. Warto odwiedzić każde stoisko edukacyjne i być aktywnym podczas przyrodniczych gier i zabaw – wówczas zdobyte w indeksie punkty będą uprawniały do odbioru leśnej niespodzianki. Zachęcamy do obejrzenia relacji z zeszłorocznej edycji, którą udostępniliśmy na Facebooku:

 

Tegoroczny Dzień Geotopu ma wyjątkowy wymiar! Będziemy świętować dwa ważne dla Lasów Państwowych jubileusze, tj. 20-lecie zorganizowanej działalności edukacyjnej i zainaugurowane w tym roku obchody 100-lecia istnienia instytucji oraz 50-lecie od zakończenie eksploatacji kopalin na terenie „Babiny”.

Z tej okazji odbędzie się koncert orkiestry górniczej. „Babinę” odwiedzi Orkiestra Dęta z Kopalni Węgla Brunatnego Turów, która swoim występem podkreśli obchodzone jubileusze. Muzyka w tak wyjątkowym miejscu z pewnością sprawi, że uczestnicy poczują poczuć niezapomnianą atmosferę tych terenów sprzed lat.

Harmonogram:
11:00
- rozpoczęcie oficjalnej części Dnia Geotopu
11:00-16:00 - działania edukacyjne w Leśnej Osadzie prowadzone przez leśników i partnerów wydarzenia
11:00-15:00 - degustacja lokalnych przysmaków i darów lasu
11:00-13:00 - warsztaty pszczelarskie i degustacja miodów
12:00-14:00 - spacer w towarzystwie przewodnika wokół "Afryki"
14:00-15:00 - Koncert Orkiestry Górniczej Kopalni Węgla Brunatnego Turów (instrumentalny oraz wokalny)
14:00-16:00 - Ciepły poczęstunek dla gości Leśnej Osady z okazji jubileuszy

Co więcej? W sercu geościeżki, tuż pod wieżą widokową, będzie czekało na Państwa sześć punktów edukacyjnych. Odbierając Indeks Przyjaciela Przyrody i aktywnie uczestnicząc w przyrodniczych grach i zabawach, zbierzesz punkty, które uprawniają do odbioru leśnej niespodzianki!

Punkty edukacyjne będą przygotowane przez przedstawicieli:

 • Nadleśnictwa Lipinki,
 • Nadleśnictwa Wymiarki,
 • Centrum Kulturalno-Edukacyjne Światowego Geoparku „Łuk Mużakowa” w Łęknicy,
 • Łużyckie Centrum Recyklingu,
 • Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego
 • Katedrę Geodezji i Geoinformatyki z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej
 • producentów miodów z okolicy, który poprowadzi warsztaty pszczelarskie.

Świętujemy! Z okazji obchodzonych wspomnianych rocznic, leśnicy przygotowali wspaniałą niespodziankę, oczywiście leśną! Podczas Dnia Geotopu, w formie degustacji, nie zabraknie uczty dla podniebienia - zdrowej żywności z polskich lasów oraz ciepłego poczęstunku! Wzorem minionego roku będzie tez przygotowane ognisko, dla osób które zechcą samemu przyrządzić własny prowiant.

Wystawa fotograficzna "Górnicze tradycje w Nowych Czaplach i Bronowicach” to historyczna wystawa pamiątek i fotografii po dawnej kopalni. Co więcej, w Dniu Geotopu specjalnymi gośćmi będą górnicy, pracujący niegdyś na terenie "Babiny". Zapraszamy do obejrzenia wystawy przez cały czas trwania wydarzenia, którą zaprezentują członkowie lokalnego Stowarzyszenia Bronowice-Nowe Czaple.

Na czterech kółkach! Jak co roku, zachęcamy do odwiedzenia "Babiny" na rowerze. Grupowe wycieczki pozwolą Państwu wspólnie podziwiać tereny pokopalniane, a następnie skorzystać z atrakcji w Leśnej Osadzie.

 

Dzień Geotopu 2023 – dołącz online, promuj wśród znajomych i wspólnie odwiedźcie „Babinę”, odkrywając wyjątkowe miejsce w lubuskiem!

Zapraszamy do śledzenia aktualności w mediach społecznościowych i dołączenia do wydarzenia również online, promującego Dzień Geotopu (link). Na Facebooku RDLP w Zielonej Górze, z myślą o tych osobach, które nie będą mogły wziąć udziału w przedsięwzięciu, będziemy na żywo publikować fragmenty z koncertu orkiestry górniczej pod wieżą. To będzie niecodzienne wydarzenie, organizowane przez Nadleśnictwo Lipinki wspólnie z Partnerami.

Dzień Geotopu do wyjątkowe wydarzenie przeznaczone dla każdego! Udział w przygotowanych atrakcjach jest bezpłatny! Dla zmotoryzowanych jest także parking, znajdujący się w pobliżu wieży widokowej.

Zapraszamy!

Durchschnitt (0 Stimmen)