Asset Publisher Asset Publisher

Rowerem po Puszczy Tarnowskiej

Większość z nas nie wyobraża sobie wakacji bez roweru. Dlatego też już w pierwszą sobotę wakacji "wystartowaliśmy" jednośladem do lasu.

Rower na szlaku

Rodzinny Rajd Rowerowy „Szlakiem Tajemnic Puszczy Tarnowskiej”, który odbył się 22 czerwca na terenie pięknych zielonogórskich lasów, to niezwykle udane wydarzenie zorganizowane przez Nadleśnictwo Sława Śląska przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów oraz Stowarzyszeniem Aktywnych Kobiet w Gminie Sława o. w Tarnowie Jeziernym.

Pierwszy przystanek zaplanowany był na Górze Mirkowej - najwyższym wzniesieniu w Puszczy Tarnowskiej. O tym niezwykłym miejscu pokrótce opowiedział Jan Wojtasik, ekspert od historii Puszczy, a także pasjonat fotografowania i turystyki rowerowej.

Lokalnych atrakcji co nie miara (...)

Kolejnym miejscem na trasie rajdu był zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Gaj Wandy”, w którym rajdowicze mieli okazję spotkać się z leśniczym Tadeuszem Sokołowskim. Miejscowy leśniczy, wspólnie z wspomnianym już miłośnikiem historii, przekazali sporo wiadomości historycznych i przyrodniczych.  Kolejnym miejscem, które odwiedzili uczestnicy rajdu był zbiornik przeciwpożarowy, zwany Studnią Haussmana. W tym miejscu Wiesław Daszkiewicz – szef Nadleśnictwa Sława Śląska, opowiadał o lokalnych lasach oraz o prowadzonej w nich trwale zrównoważonej gospodarce leśnej. Po krótkim odpoczynku, rowerzyści udali się do Czerwonej Małpy- głazu narzutowego znajdującego się na rozdrożu starego traktu leśnego o nazwie Droga Chełmkowska. Tajemnicą jest autorstwo i żywotność namalowanego dzieła na głazie. Sam głaz jak i miejsce na rozdrożu jest oplecione dużą i zawiłą siecią legend, o których warto przeczytać w publikacji pt. „Puszcza Tarnowska. Mała encyklopedia” autorstwa J. Wojtasika i M. Wojtczaka. Poza wspomnianymi miejscami, uczestnicy rajdu odwiedzili także m.in. Zamek Geibla, Dębówko, Cegielnię oraz Leśną Kapliczkę.

Leśna edukacja przygodą

W trakcie rowerowej eskapady nie zabrakło grywalizacji. Wszyscy uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą w formie quizu integracyjnego. Nie był to test o lesie, ale na pewno przyjemna okazja do sprawdzenia swojej wiedzy o przyrodzie.

Noc Kupały czas zacząć

Po ukończeniu rajdu, w którym wzięło udział prawie 250 osób, spotkanie zostało zwieńczone Nocą Kupały. Na terenie ośrodka prezentowana była Leśna Osada Nadleśnictwa Sława Śląska, w której prowadzone były warsztaty tematyczne dotyczące tematyki naszych lokalnych zasobów przyrodniczych i ochrony przyrody, drewna- jako "super surowca" czy też pszczelarstwa. Była to też doskonała okazja do poznania szeroko pojętej tematyki leśnej- jego zagospodarowania, użytkowania i hodowli lasu. W trakcie wydarzenia atrakcją stał się  pokaz ciosania tradycyjnej kłody bartnej w wykonaniu bartnika z „Miodowego Spichlerza”. Nie zabrakło tez tego co dobre i smaczne, a w szczególności naturalne- czyli degustacja naturalnie pozyskiwanego miodu i dziczyzny. Nasi partnerzy, z Koła Łowieckiego „Ryś” w Sławie oraz „Dzik” w Zielonej Górze przygotowali degustację wyrobów z dziczyzny, a także wystawę związaną z tradycjami łowieckimi. I jak zawsze można było liczyć na wsparcie Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet, a także leśnika Marka Bubernaka z Nadleśnictwa Babimost, którzy również przygotowali zdrowe leśne przysmaki.

Drewno- surowiec odnawialny

W myśl idei „drewno – super surowiec” – wydarzeniu towarzyszyła wystawa rzeźb, urządzeń, ozdób i innych akcesoriów wykonanych z naszego dobra odnawialnego jakim jest drewno. Te piękną ekspozycję przygotowała  Galeria Skrzyneczka z Gostynia.

Bezpieczeństwo to podstawa

Las i woda – te aspekty na pewno, które kojarzą się z pięknymi sławskimi terenami. Okres wakacyjny to także idealny moment, aby w szczególności zwracać uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Leśny savoir vivre w wykonaniu leśników, czy też pokaz ratownictwa wodnego w wykonaniu przedstawicieli ze sławskiego stowarzyszenia Ratownictwa Wodnego wzbudzał spore zainteresowanie wśród przybyłych gości. Atrakcją także był ogień – oczywiście zaprezentowany w formie teatralnej atrakcji przez grupę Bombastic. Była to też okazja, aby podkreślić fakt, że ogień to żywioł, który stanowi niebezpieczeństwo dla lasu, dla nas i jego mieszkańców. Warto więc, przebywając w lesie i jego pobliżu, zawsze zachowywać szczególną ostrożność – bo las to nasze wspólne dobro narodowe!

Historyjki, legendy - piękno sławskich lasów

Wieczór, w towarzystwie legend i gawęd o Puszczy Tarnowskiej, które prowadzili członkowie Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów, był niezwykle interesującym punktem programu wydarzenia.

Wsparcie to podstawa!

Przedsięwzięcie to nie odbyło by się, gdyby wsparcie Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych w Warszawie, oraz wielu innych instytucji i osób zaangażowanych w organizację, a pośród nich m.in.:

- Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów,

- Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w gminie Sława,

- „Miodowy Spichlerz”– Agnieszka i Rafał Liśkiewicz,

- Koło Łowieckie „Ryś” w Sławie

- Koło Łowieckie „Dzik” Zielona Góra,

- Galeria Skrzyneczka – wyroby z drewna,

- Lubięcińskie Stowarzyszenie Lotnicze „IKARUS”,

- Zespół „Toka” i „Tonacja”,

- Grupa Bombastic - teatr ognia,

- Stowarzyszenie Ratownictwo Wodne w Sławie,

- Balcerzak Sp. z o.o.

Podziękowania należą się także do leśników z Nadleśnictwa Sława Śląska - za zaangażowanie i organizację przedsięwzięcia, a także wszystkich uczestników za świetną integrację i dbałość o wspólne bezpieczeństwo! Jednocześnie zapraszamy do udziału w naszych kolejnych leśnych wydarzeniach.

Ciekawe opowieści o "Gaju Wandy"- do wysłuchania w radiowym magazynie "Miedzy Nami Zwierzętami" (link).
Chcesz sprawdzić swoją wiedzę- rozwiąż "Wielki Test o Lesie" (link)

Durchschnitt (0 Stimmen)