Asset Publisher Asset Publisher

W ogniu natury: Rosnące zagrożenie pożarowe lasów

Scenariusz gwałtownie rozprzestrzeniającego się ognia w lasach w regionie jest aktualnie, niestety, bardzo prawdopodobny. Zagrożenie pożarowe w lasach osiągnęło poziomy alarmujące, a ekstremalne warunki pogodowe tylko to pogłębiają.

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzegają, że pierwsza połowa maja przyniosła nie tylko wysokie temperatury, ale także suszę. W wielu regionach Polski opadów deszczu nie odnotowano od początku miesiąca. Anomalia pogodowe dotyczą szczególnie naszego regionu. Biorąc pod uwagę suche siedliska, na których rosną tu lasy, pożary są bardzo prawdopodobne. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach maja tego roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze wybuchło 47 pożarów lasu, które objęły powierzchnię ponad 7 ha. Ostrzeżenia przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi stają się nie tylko częstsze, ale i bardziej dotkliwe.


grafika (mapa zagrożenia pożarowego), źródło: IBL.

Mapy alarmowe, monitorujące zagrożenie pożarowe, malują pesymistyczny obraz. Czerwony kolor, obejmujący znaczną część Polski, w tym całe województwo lubuskie, wskazuje na duże zagrożenie pożarowe. Dane z meteorologicznych punktów pomiarowych Lasów Państwowych, na bieżąco analizowane przez Instytut Badawczy Leśnictwa - Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu, potwierdzają te prognozy.

Niepokojące przewidywania na lato 2024 potęgują obawy. Ekstremalne temperatury, jakie zapowiadają synoptycy, mogą doprowadzić do sytuacji krytycznej. Prognozowane są upały, dochodzące do 36 stopni Celsjusza, zwłaszcza na zachodzie kraju. Tropikalne noce, kiedy temperatura nie spada poniżej 20 stopni, również stają się realnym scenariuszem. Rok 2024 zapowiada się jako jeden z najcieplejszych w historii pomiarów meteorologicznych, co może przynieść fatalne skutki dla środowiska i stanowić wielkie wyzwanie dla służb przeciwpożarowych.

Brak opadów atmosferycznych, razem z wysokimi temperaturami, tworzy idealne warunki do szybkiego rozprzestrzeniania się pożarów w lasach. Osłabione, wysuszone drzewa, rośliny i ściółka stają się łatwopalne, a wiatr, często silny i porywisty, tylko sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. Skutki takich pożarów mogą być katastrofalne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla społeczności lokalnych.

W obliczu narastającego zagrożenia pożarowego, konieczne jest podjęcie adekwatnych i natychmiastowych działań. Lasy Państwowe, oprócz szeregu działań, związanych m. in. z wczesnym wykrywaniem pożarów lasu, przygotowaniem infrastruktury przeciwpożarowej do prowadzenia akcji gaśniczych, czy zabezpieczeniem sił i środków do zwalczania i minimalizowania skutków pożarów lasu, w tym samolotów gaśniczych, aktualnie zwiększają działania edukacyjne i prewencyjne. Apelujemy również do społeczeństwa z przekazem ograniczenia działań, które mogą prowadzić do pożarów, takich jak palenie śmieci, czy nieostrożne i bezprawne używanie ognia na terenach leśnych. Trzeba pamiętać, że również wjazd pojazdem silnikowym na obszary leśne może powodować zagrożenie powstania pożaru.

Zmiany klimatyczne są rzeczywistością, której nie możemy ignorować. Rosnące temperatury i brak opadów atmosferycznych mają realne konsekwencje dla naszego środowiska i bezpieczeństwa. Tylko poprzez wspólne wysiłki leśników ze strażą pożarną, innymi służbami i ekspertami oraz społecznością lokalną, możemy zmniejszyć ryzyko powstania i rozwoju pożarów i tym samym chronić nasze lasy przed katastrofą.

LINK: Więcej o tym, jak chronimy lasy przed pożarami

Co mogę zrobić, jeśli widzę pożar lasu?

Natychmiast zadzwoń po straż pożarną (numer alarmowy 112). Daj nam znać, gdzie pojawił się ogień, co się pali (pożar ziemi czy korony drzew) i czy ludziom zagraża niebezpieczeństwo.

Jakie ograniczenia i zakazy obowiązują dla poszczególnych stopni zagrożenia pożarowego lasu?

Odpowiednie stopnie zagrożenia pożarowego lasu nie powodują odmiennych ograniczeń lub zakazów dla zwiedzających las. Poziomy zagrożenia pożarowego lasu odzwierciedlają różne ryzyko wybuchu pożaru lasu i mają na celu podniesienie świadomości społecznej na temat tego niebezpieczeństwa.

Durchschnitt (0 Stimmen)