Asset Publisher Asset Publisher

„Żyj z przyrodą w zgodzie” – konkurs o ponad dwudziestoletniej tradycji!

Edukacja leśna nie tylko przyczynia się do podnoszenia świadomości ekologicznej, ale również inspiruje i rozwija w uczestnikach. Jedna z wielu form edukacyjnych są konkursy, zwłaszcza te z tradycją jak „Żyj z przyrodą w zgodzie”.

Tegoroczna edycja ma szczególne znaczenie, ponieważ Lasy Państwowe obchodzą dwudziestolecie planowanej i zorganizowanej działalności edukacyjnej. Programy edukacyjne organizowane w Lasach Państwowych obejmują szeroki zakres tematów, m.in. takich jak leśnictwo, ochrona przyrody, różnorodność biologiczna, ekologia – w tym ochrona klimatu, udostępnianie lasu oraz cele zrównoważonego rozwoju. Dzięki różnorodnym formom edukacji, takim jak warsztaty, pokazy, spacery dydaktyczne i interaktywne prezentacje, spotkania w szkołach i udział w otwartych wydarzeniach lokalnych i nie tylko, uczestnicy mają możliwość zdobywania wiedzy w sposób praktyczny i angażujący.

Konkurs z wiedzy przyrodniczej, uwzględniający czynną aktywizację uczestników, jest równie doskonałą okazją, aby nie tylko podkreślić zaangażowanie leśników w promowanie edukacji ekologicznej i troski o środowisko naturalne, ale także podziękować tym osobom i przedstawicielom placówek oświatowych, którzy właściwie od ponad dwóch dekad wspólnie z Lasami Państwowymi krzewią wiedzę przyrodniczą. Doskonałym tego przykładem jest konkurs  "Żyj z przyrodą w zgodzie", który ma już swoją tradycję – organizowany jest od 2000 roku.


Komisja oceniająca prace plastyczne, których tematem przewodnim był szop pracz, zostały wykonane przez czwartoklasistów w ramach jednego z trzech zadań konkursu "Żyj z przyrodą w zgodzie"
fot. Maja Olejnik-Rutkowska ze Szkoły Postawowej nr 15 w Zielonej Górze

W tym roku, 19 maja br. przy siedzibie Nadleśnictwa Zielona Góra, gdzie usytuowany jest plac edukacyjny, odbyła się już XXII edycja tego przedsięwzięcia. W konkursie wzięli udział czwartoklasiści z jedenastu zielonogórskich szkół podstawowych. Organizatorzy, tj. leśnicy z Nadleśnictwa Zielona Góra i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 15, podkreślając konieczność świadomego podejścia do ochrony przyrody, w tym roku zaplanowali, że wątkiem przewodnim konkursu będzie szop pracz – gatunek od dawna uznany za inwazyjny. Pomimo swojego sympatycznego wyglądu, szop pracz stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia rodzimych gatunków zwierząt, a także dla człowieka. Zatem poprzez różne formy edukacji warto propagować wiedzę na temat tego zwierzęcia.

Konkurs miał na celu zachęcenie uczniów do rozwijania swojej wiedzy przyrodniczej, kreatywności plastycznej oraz aktywności sportowej. Biorąc pod uwagę ponad dwudziestoletni okres organizacji wydarzenia, zasadne będzie stwierdzenie, że jest to konkurs wpisujący się w tradycje aktywności zewnętrznej zielonogórskich szkół podstawowych.

  
Uczniowie zielonogórskich szkół podstawowych podczas XXII edycji konkursu "Żyj z przyrodą w zgodie,
organizowanego od 2000 roku przez Nadleśnictwo Zielona Góra i SP nr 15 w Zielonej Górze/ 
fot. Maja Olejnik-Rutkowska


Wszyscy uczestnicy indywidualnie zwyciężyli, wykazując ogromne zaangażowanie i umiejętności, co uczyniło to wydarzenie niezapomnianym. W kwalifikacji drużynowej, wyniki trzyosobowych reprezentacji są następujące:

Kategoria I #WiedzaOgólna
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 11
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2
III Szkoła podstawowa nr 8


Laureaci konkursu w kategorii z wiedzy przyrodniczej - uczniowie czwartej klasy SP nr 11 w Zielonej Górze/ fot. Mikołaj Meczywór

Kategoria II #KonkursPlastyczny
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 15
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 13
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 14


Reprezentacja ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Zielonej Górze, która zwyciężyła w kategorii nr dwa wykazyjac się największa kreatywnością w przygotowaniu pracy plastycznej/
fot. Ewelina Fabiańczyk

Kategoria III #ZmaganiaSportowe
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 14
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 6
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1
 


Zwycięzcy trzeciej kategorii konkursowej, w której uczniowie sprawzali swoje umijętności sportowe/ fot. Ewelina Fabiańczyk


Wszystkim nauczycielom i opiekunom uczniowskich drużyn, którzy inspirowali i rozwijali wiedzę, umiejętności sportowe i plastyczne naszych uczestników składamy podziękowania. Kierujemy słowa podziękowania - za pasję dydaktyczną i wsparcie dla uczniów!
 

Warto też wspomnieć, że posiadamy unikalny film, relacjonujący pierwszą edycję konkursu „Żyj z przyrodą w zgodzie”, która odbyła się w Ochli, w już nieistniejącym Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Lasów Państwowych. Ten film, opublikowany w social mediach RDLP w Zielonej Górze – na kanale You Tube „Piękne Lasy Zielonogórskie”, stanowi nie tylko ciekawostkę historyczną, ale także ukazuje, jak ta leśna inicjatywa się rozwijała i ewoluowała na przestrzeni lat. Zachęcamy do obejrzenia filmu jak równiez fotorelacji, opublikowanej na profilu Facebook RDLP w Zielonej Górze (link).

Average (0 Votes)