Asset Publisher Asset Publisher

Bocian i my

Bocian czarny w porównaniu do swojego kuzyna, bociana białego, to prawdziwy introwertyk…

Rezyduje głównie w mokradłach, gniazdo uwija w koronach dużych leśnych drzew, a dostrzec go jest bardzo trudno – unika bowiem ludzi. Jest tak ciekawym gatunkiem, że trudno zebrać w jednym, niedługim tekście wszystkie niuanse.

Może najlepiej samemu poobserwować te piękne ptaki w audycji na żywo, prosto z Puszczy Noteckiej (polecamy – wrażenia niesamowite, a wyciszenie gwarantowane!):

Polska jest w centrum geograficznego zasięgu bociana czarnego na terenie UE, aż 25% europejskiej populacji tego ptaka występuje w naszym kraju. Fakt ten nakłada na nas ogromną odpowiedzialność za ochronę zarówno bociana, jak i jego siedliska.

W ubiegłym roku pracownicy Nadleśnictwa Wolsztyn zauważyli gniazdowanie hajstry (tak gwarowo nazywa się naszego bohatera). Miejsce, zgodnie z obowiązującymi przepisami, objęto ochroną. Para wolsztyńskich bocianów wychowała aż pięć młodych. Kiedy „ptasia młodzież” podrosła, ćwicząc trudną sztukę latania, podczas podskoków, uszkodziła gniazdo, które spadło. Ptaki przez jakiś czas przebywały w koronach drzew, a kolejno wyfrunęły w daleki świat…


Fot. Archiwum Nadleśnictwa Wolsztyn

Żeby zwiększyć szansę na dalsze gniazdowanie tego pięknego ptaka na ziemiach wolsztyńskich, nadleśnictwo sfinansowało budowę sztucznej platformy lęgowej dla bociana. Póki co bociek przyleciał zobaczyć nowe lokum, osiedle chyba mu się spodobało, jest tu cicho, spokojnie, a sąsiedzi wydają się nieuciążliwi… :). Z niecierpliwością czekamy zatem na zasiedlenie.


Fot. Archiwum Nadleśnictwa Wolsztyn

Od niedawna edukatorzy leśni z naszej dyrekcji wiedzą o bocianie czarnym jeszcze więcej. Kilka dni temu wzięliśmy udział w szkoleniu dotyczącym ochrony i zarządzania populacją tego pięknego gatunku. Dowiedzieliśmy się co jest dla bociana największym zagrożeniem, jakie działania ochronne oraz edukacyjne są planowane, a także mnóstwo ciekawostek o historii gatunku oraz jego miejscu w polskiej i europejskiej kulturze, czym można zainteresować w przyszłości naszych najmłodszych (choć nie tylko) słuchaczy.

Projekt BocianiMy realizuje w całej Polsce SGGW Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie we współpracy z Komitetem Ochrony Orłów, a współfinansowany jest ze środków UE. Więcej o projekcie tutaj.


Fot. Archiwum Centrum Przyrodniczego w Zielonej Górze,
kolaż: Urszula Kaczała, RDLP w Zielonej Górze

Zapraszamy do współpracy nauczycieli i edukatorów. Ochrona bociana czarnego, wyjątkowego i pięknego gatunku, jest w gestii nas wszystkich. Warty uwagi jest fakt, że bocian czarny to tzw. gatunek parasolowy, czyli taki, którego ochrona jest korzystna również dla gatunków współwystępujących oraz ich siedlisk.

Average (0 Votes)