Asset Publisher Asset Publisher

Choinka z lasu w Twoim domu

Choinka to najważniejszy bożonarodzeniowy symbol, który już niebawem pojawi się w naszych domach. Naturalna, czy sztuczna? – to pytanie co roku pozostaje niezmienne, w przeciwieństwie do trendów dekoracji świątecznych.

Wiele osób zastanawia się jakie wybrać drzewko, żywe czy sztuczne? Choinka, niegdyś zdobiona świecami, a dzisiaj kolorowymi światełkami, jest symbolem nadziei, życia i światła. Najbardziej magiczne jest właśnie to naturalne drzewko – pachnące, niepowtarzalne, przywołujące prawdziwy klimat świąt i przede wszystkim przyjazne środowisku! To, że jest surowcem odnawialnym znacząco dominuje nad plastikowym drzewkiem, bowiem produkcja sztucznej choinki powoduje zanieczyszczenie środowiska, a jej rozkład trwa kilkaset lat. Dlatego też, dbając o swoje otoczenie i środowisko warto wybrać naturalne drzewko świąteczne.


 

Czy można kupić choinkę z lasu?
Poszukiwanymi gatunkami na bożonarodzeniowe drzewka są głównie jodła i świerk. Lubuskie lasy, z racji siedlisk występujących na tym terenie, obfitują głównie w sosnę – rzadko wybieraną jako tradycyjną ozdobę, choć dawniej ten gatunek był bardzo popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym. Co prawda lasy zielonogórskiej dyrekcji nie są krainą świerka, ale w wybranych nadleśnictwach można zakupić taką choinkę z lasu, ponieważ zielonogórscy leśnicy hodują drzewa na specjalnych plantacjach lub w miejscach, gdzie las nie może rosnąć, np. pod liniami wysokiego napięcia właśnie z przeznaczeniem na bożonarodzeniowe drzewka.

Gdzie można kupić naturalne drzewko świąteczne?
Drzewka wyhodowane na wspomnianej specjalnej plantacji, pod liniami energetycznymi lub pochodzące z tzw. cięć pielęgnacyjnych sprzedawane są w sześciu nadleśnictwach RDLP w Zielonej Górze. Dlatego też ilość dostępnych choinek jest ograniczona. Szczegółów dotyczących tegorocznej sprzedaży choinek udzielają zielonogórskie jednostki LP, tj:

  • Nadleśnictwo Babimost – tel. +48 68 351 22 55,
  • Nadleśnictwo Bytnica – tel. +48 68 391 57 54,
  • Nadleśnictwo Nowa Sól – tel. +48 68 387 24 31,
  • Nadleśnictwo Świebodzin – tel. +48 68 356 62 29,
  • Nadleśnictwo Torzym – tel. +48 68 341 36 54,
  • Nadleśnictwo Wolsztyn – tel. +48 68 384 21 46.

Każdy kupujący od leśnika choinkę otrzymuje dowód sprzedaży, tzw. asygnatę, która jest gwarancją legalnego pochodzenia drzewka, pozyskanego w sposób nie zagrażający trwałości polskich lasów. Warto też pamiętać, że naturalną choinkę można po świętach poddać recyklingowi, rozdrabniając drzewko, dzięki czemu wytwarza się naturalny nawóz, który jest idealny dla roślin preferujących kwaśne ph gleby.

 

Average (0 Votes)