Asset Publisher Asset Publisher

Halo, halo tu "Leśne Radio"

W kolejnym zestawieniu leśnych reportaży w Radio Zachód (w środę 26 czerwca), będziemy rozmawiali o lesie i jego mieszkańcach. Nie zabraknie inspirujących historii związanych z ciekawymi miejscami w naszym regionie.

Małgorzata Nabel-Dybaś, autorka magazynu Między Nami Zwierzętami, zapowiadając program pisze: (…) w tym wydaniu magazynu nasi bohaterowie opowiedzą o tym, jak zachować milczenie w lesie i jednocześnie zdobyć mistrzowską sprawność  harcerską „Trzy pióra”. Dowiemy się także  jak urządzić obozowisko dla 100 osób, co robić w lesie w czasie zagrożenia silnym wiatrem oraz na czym współcześnie opiera się współczesna sztuka przetrwania w lesie - opowiedzą leśniczy Stanisław Maj z Leśnictwa Stefanowo, Paulina Włodarczyk i Jacek Szymków z Nadleśnictwa Wolsztyn oraz Aleksandra Fiks i Michał Mocny z ZHR”.


Młodzież z Zielonogórskiego Obwodu ZHR podczas obozu harceskiego (źródło: archiwum ZHR)

W chwili obecnej, zasadne będzie stwierdzenie, że w ostatnich tygodniach słońce nas za bardzo rozpieszcza, a to niestety w lesie nie jest pożądane tak samo jak na plaży. Panujące upały stanowią zagrożenie dla naszych lasów i jak to zostało słusznie określone przez autorkę magazynu, podczas majowej audycji (link) – kiedy jest sucho w lesie to od razu możemy to usłyszeć bo nam „chrzęści” pod nogami. Zagrożenia naturalne, ale niestety też często nieuwaga ludzka są częstymi powodami powstawania pożarów. Z Małgorzatą Nabel-Dybaś, na temat kilku ważnych zasad, które warto rozpowszechniać, aby uchronić las przed pożarem, będzie rozmawiał Nadleśniczy Arkadiusz Kapała z Nadleśnictwa Zielona Góra.


Płonące wrzosowisko w pobliżu lasu (fot. Marcin Cieślik)

Jak co miesiąc, słuchacze będą mieli możliwość wziąć udział w konkursie przyrodniczym, a nagrodami będą ciekawe leśne upominki.

Zachęcamy również do odwiedzenia strony profilowej programu Miedzy Nami Zwierzętami, gdzie znajdują się bieżące informacje związane z emisją leśnych reportaży (link).

 

 

Average (0 Votes)