Asset Publisher Asset Publisher

Jaworowe dzieci

Z okazji Światowego Dnia Drzewa oraz obchodów 95- lecia Lasów Państwowych, w ramach ogólnopolskiej akcji Lasów Państwowych pn. „Jedno dziecko, jedno drzewo”, 19 października 2019 roku leśnicy posadzili wspólnie z mieszkańcami Czerwieńska 95 sztuk klona jawora.

We wspólnym sadzeniu alei klonowej ochoczo udział brały całe rodziny mieszkające w Czerwieńsku, od najmłodszych, po tych najstarszych.

"W przypadku Czerwieńska przyszli chyba wszyscy uczniowie miejscowej szkoły podstawowej! Wspólnie sadzimy już czwartą aleję. Akcja jest świetną okazją do rozmowy z młodzieżą. To ma szczególne znaczenie przy obecnych deficytach wody i zawirowaniach klimatycznych”, wspomina w wywiadzie udzielonym Gazecie Lubuskiej, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra - Arkadiusz Kapała.

Akcja ,,Jedno dziecko, jedno drzewo!” jest kontynuacją akcji promocyjno-edukacyjnej z lat 2015- 2017, gdzie leśnicy z mieszkańcami Czerwieńska posadzili wspólnie aleję lipową (w 2015 i 2016 r.) oraz aleję jarzębinową (w 2017 r.) przy zbiorniku wodnym w Czerwieńsku.

Akcja nawiązuje do dawnej polskiej tradycji, zgodnie z którą zaraz po narodzinach dziecka jego rodzice sadzili drzewa, by potem móc przyglądać się i podziwiać, jak rośnie ono wraz z dzieckiem.

Z inicjatywy Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czerwieńsku, przy okazji wspólnego sadzenia alei klonowej, uczniowie wraz ze swoimi rodzicami i wychowawcami ustawili przy zbiorniku wodnym w Czerwieńsku "Ptasią stołówkę" - karmniki dla ptaków (ok. 20 sztuk) i tak jak przed rokiem, obiecali opiekować się tym miejscem przez całą zimę.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Nadleśnictwo Zielona Góra, przy współpracy Urzędu Gminy i Miasta w Czerwieńsku, pod patronatem Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czerwieńsku, Klubu Zdecydowanych Optymistów, Koła Łowieckiego „Jeleń” oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Fot. Kaja Borzęcka

Average (0 Votes)