Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki kolejny raz włączyli się w operację "Czysta rzeka"

Wspólna praca dla Ziemi! Nadleśnictwo Wymiarki zaangażowało się w akcję "Czysta Nysa Łużycka", włączając się w ogólnopolską operację.

Pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki, w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, włączyli się w 6 edycję operacji "Czysta Rzeka". Jest to największa akcją społecznego sprzątania rzek w Polsce, która działa w oparciu o powołane Sztaby Lokalne od 2019 roku.

Podczas tegorocznej akcji, leśnicy zarejestrowali sztab lokalny pn. "Czysta Nysa Łużycka". Była to już druga odsłona inicjatywy, realizowanej w obszarze nadleśnictwa. Debiut działań miał miejsce w 2023 r. (link). Celem operacji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na konieczność dbania o otaczającą człowieka przyrodę oraz sprzątanie śmieci z rzek, linii brzegowych oraz okolicy.

Efekt pracy przeraża!     
W sobotnie popołudnie pracownicy nadleśnictwa wraz z rodzinami przystąpili do sprzątania linii brzegowej Nysy Łużyckiej, przepływającej w okolicach miejscowości Sobolice, stanowiącej jednocześnie granicę państwa. W inicjatywie uczestniczyła również osobiście Ewelina Rzepka – wójt Gminy Przewóz, na terenie której realizowane było sprzątanie.

W efekcie podniesione śmieci trafiły do 67 worków o pojemności 120 litrów każdy. W nadrzecznych szuwarach odnaleziono również porzucone dwie lodówki! Objętość zebranych śmieci to ponad 7 metrów sześciennych, czyli pełny kontener wywożony przez śmieciarki. Podkreślenia wymaga fakt, że tak duże ilości śmieci zebrano na odcinku zaledwie 3 km rzeki. .


Zebrane przez leśników śmieci z Nysy Łużyckiego gotowe do wywozu/ fot. J. Kazimir

Zaangażowanie leśników pozwoliło na zaprezentowanie właściwej odsłony walorów przyrodniczych otoczenia rzeki, eliminując odpady ze środowiska.

Operacja Czysta Rzeka w liczbach (stan na 17.04.2024 r.):

  • 20 500 uczestników w całej Polsce,
  • 791 lokalnych akcji sprzątania,
  • 141 ton uprzątniętych odpadów.

Podsumowaniem zorganizowanego wydarzenia mogą stanowić słowa jednej z uczestniczek „młodego pokolenia”, 5-letniej Nadii, która stwierdziła na zakończenie: „Teraz już będzie tutaj ładnie i czysto.”

Leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki zaangażowani w operację "Czysta Rzeka"/ fot. J. Kazimir

Dziękujemy wszystkim uczestnikom „wiosennych porządków” za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas. Zachęcamy do włączenia się do przedmiotowej inicjatywy wszystkich ludzi czynu oraz społeczności lokalne, którym otaczająca nas przyroda nie jest obojętna.

Spotkajmy się nad rzeką i zróbmy coś dla Ziemi!

Average (0 Votes)