Asset Publisher Asset Publisher

Miejsca na harcerskie akcje letnie 2022

W naszej RDLP harcerki i harcerze mogą wypoczywać i zdobywać umiejętności w kilku specjalnie przygotowanych miejscach.

Miejsc przeznaczonych na tymczasowe obozy harcerskie w naszej RDLP co roku, choć powoli, przybywa. Wyznaczenie specjalnych do tego celu obszarów wcale nie jest takie proste. Muszą one spełniać szereg wymogów, w tym najważniejszy dla uczestników obozu i ich opiekunów - bezpieczeństwa. Dlatego nie w każdym nadleśnictwie znajdziemy fragment lasu udostępniony harcerzom. 

Las spełnia różne funkcje, również turystyczną i edukacyjną, z której korzystają dzieci i młodzież podczas letnich obozów. Jednak obok, równolegle, toczy się życie lasu - leśnicy prowadzą tu gospodarkę, można spotkać rowerzystów, czy pasjonatów przyrody. Las jest ostoją wielu gatunków dziko żyjących zwierząt. Las rośnie i zmienia się, co mają na uwadze pracownicy nadleśnictw, planując, gdzie w zielonych ostępach można ugościć obozowiczów, a gdzie w danym roku będzie to niemożliwe. 

Warto dodać, że przygotowanie takiego terenu to współpraca różnych służb, w tym m. in. straży pożarnej, czy sanepidu.

W sezonie letnim 2022 miejsca pod obozy, w ramach dzierżaw, udostępniają nadleśnictwa RDLP w Zielonej Górze: Bytnica, Sława Śląska i Wolsztyn. Niezależnie, na naszym terenie funkcjonują również stałe bazy hufców ZHP z całej Polski. 

Jak przekazują pracownicy jednostek, harcerze już półroku wcześniej rezerwują terminy. Zwłaszcza miejsca, gdzie blisko do jeziora. W przypadku zainteresowania konkretną bazą warto zapytać o jej dostępność bezpośrednio w nadleśnictwie.

Szczegóły dotyczące obszarów oraz kontakty znajdują się w załączonym do tekstu pliku (poniżej):

1. Wykaz obozowisk harcerskich w RDLP w Zielonej Górze 

Leśnicy zielonogórscy zapraszają do lasu! 

Average (0 Votes)