Asset Publisher Asset Publisher

Porozmawiamy o wodzie w lesie!


Małgorzata Nabel-Dybaś przy mnichu- budowli hydrotechnicznej służącej do piętrzenia i regulowania przepływu wody

Jak sama autorka programu Między Nami Zwierzętami- Małgorzata Nabel-Dybaś pisze:
„Spróbujemy zgłębić temat słodkiej wody, której zasoby kurczą się w dużym tempie. Wielu z nas myśli, że dopóki w kranie leci woda to oznacza, że nie ma czego się bać. Być może tak jest, ale coraz więcej ludzi zakręca kran przy myciu zębów a posiadacze ogródków próbują złapać jak najwięcej deszczówki. Słowa na niewiele się zdadzą gdy woda wciąż jeszcze jest dostępna, ale gdy kolejne upalne lato zniszczy nasze zbiory, wysuszy ziemię, spali słońcem rośliny i odbierze kolejne centymetry wody w zbiornikach, wtedy problem jej braku zacznie być wszechobecny i bardzo dotkliwy.
Być może zapomnieliśmy, że wszystko, co nas otacza jest zespołem naczyń połączonych i nawet woda z naszego kranu może pochodzić z leśnych źródełek, które cicho szemrząc wpadają do mniejszych rzeczek, a potem do rzek. To właśnie z rzek głównie czerpiemy wodę do naszych mieszkań. Co więc nas czeka gdy leśne źródełka wyschną a poziom rzek spadnie?  Co się stanie z przyrodą gdy wody gruntowe opadną a rośliny i drzewa zaczną słabnąć? Czy myślimy o tym, gdy w kranach wciąż mamy wodę?
Chyba łatwo zapominamy, że przyroda to my. Że środowisko to nie tylko las, ale i miasta, pola, łąki i parkingi przed supermarketami. Jeśli odprowadzamy wodę z pół, z miast - traktując ją jak zło koniecznie - w końcu za to zapłacimy.”

Nie mogło by być inaczej
Kwietniowe #reportaże z lasu to zestawienie kilku wypowiedzi pracowników Lasów Państwowych, które odbyły się na terenie RDLP w Zielonej Górze.

Słuchając audycji, w trakcie wypraw do zielonogórskich lasów, zatrzymamy się przy pięknych mokradłach, leśnych oczkach wodnych, strumykach oraz źródliskach rzek i potoków.

Bohaterami "Reportaży z lasu" redaktor Małgorzaty Nabel-Dybaś będą - Marta Wiler i Dorota Bogdańska z RDLP w Zielonej Górze, Michał Taszarek z Nadleśnictwa Torzym oraz Michał Szczepaniak z Nadleśnictwa Lipinki.

Dlaczego leśnicy gromadzą w lasach wodę?
Jaki cel mają realizowane przez leśników projekty związane z retencją wodną - czyli gromadzeniem zasobów wodnych w lesie?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć pani redaktor- Małgorzacie Nabel-Dybaś, w środę 24 kwietnia już po godz. 20:00 w Radio Zachód (103 FM, 106 FM).

Woda ma wielkie znaczenie!
Podczas audycji będzie można dowiedziecie się jaki związek z brakiem wody ma kornik ostrozębny? Przyjrzymy się z bliska niezwykłemu systemowi naczyń połączonych, którym najważniejszym życiodajnym elementem jest woda...

 

Zapraszamy!

24 kwietnia 2019r.
Godzina 20:00 - 22:00
magazyn "Między Nami Zwierzętami"
na antenie Radia Zachód na 103 i 106 FM

 

Average (0 Votes)