Asset Publisher Asset Publisher

Ruszyła Eko Choinka!

Co zrobić z choinkami po świętach? Czy mogą powrócić do natury? Przyłącz się do organizowanej po raz drugi Eko Choinki i zamiast wyrzucać drzewka świąteczne- wykorzystaj je!

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Urząd Miasta Zielona Góra we współpracy z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury, Zakładem Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. oraz firmą Stelmet S.A. i  Nadleśnictwem Zielona Góra organizują ekologiczną akcję „Eko Choinka”. Finał odbędzie się 29 stycznia o godz. 12:00 przy zielonogórskim Ratuszu.

W ramach tegorocznej edycji, organizatorzy zaplanowali cykl różnych działań proekologicznych. Nowością będzie Choinkowy Eko Patrol, w ramach którego pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej w soboty 12, 19 oraz 26 stycznia (harmonogram odbioru w załączniku) zabiorą drzewka spod pergol śmietnikowych. Choinki odbierane będą od godz. 6:00, dlatego zwracamy się z prośbą, aby wystawić je odpowiednio wcześniej.

W sobotę, 12 stycznia „drzewka z odzysku” pojawią się na Piast Polanie. Od godz. 11:00, rębak zamieni je w zrębki stanowiące naturalny nawóz, którym pracownicy ZGK użyźnią ziemię pod roślinami w Parku Piastowskim.

KOMUNIKAT:  W związku z ogłoszeniem 19 stycznia żałoby narodowej oraz z uroczystościami pogrzebowymi prezydenta Gdańska, ś.p. Pawła Adamowicza zaplanowane na ten dzień w parku przy ul. Partyzantów zrębkowanie choinek zostało przeniesione na sobotę 26 stycznia.  W skateparku na os. Pomorskim, w godz. 11.00-14.00 odbędzie się recykling choinek. To będzie kolejna okazja dla tych, którzy chcą pozyskać naturalny nawóz dla swoich roślin.

Zebrane choinki odegrają również tytułową rolę w finale akcji „Eko choinki”, który odbędzie się we wtorek 29 stycznia na zielonogórskim deptaku. W Leśnej Osadzie, do której zapraszamy dzieci z zielonogórskich szkół i przedszkoli, przeprowadzimy szereg tematycznych gier i zabaw, mających na celu kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska.


Powrót do natury zeszłorocznych choinek..., w tym roku nie może być inaczej!
(fot. Ewelina Fabiańczyk)

Choinka z lasu to drzewko ekologiczne, nie zawsze jednak wiemy jak można je wykorzystać po świętach. Dlatego też, zaplanowane działania z zakresu edukacji przyrodniczo- leśnej pozwolą wyjaśnić dlaczego warto wybrać naturalną choinkę, co z niej można zrobić, a także pozwolą zobaczyć, jak wraca ona do przyrody.

 

Podczas finału akcji „Eko Choinka”, zaplanowano pokaz specjalny Arkadiusza Drozdka, wielokrotnego Mistrza Polski Drwali. Zielonogórski sportowiec zaprezentuje konkurencję pn. ”leżąca kłoda”. Jest to jedna z dyscyplin Mistrzostw Świata, w której Arkadiusz Drozdek uczestniczył w Lillehammer, zdobywając srebrny medal podczas Drużynowych Mistrzostw Świata STIHL TIMBERSPORTS 2017.

 

 

Zachęcamy do udziału w Eko Choince!

Razem możemy więcej "Dla Lasu, Dla Ludzi" - przyłącz się do wydarzenia na Facebooku (link)
i pomóż rozpowszechnić informację o akcji.

Niech choinka wraca do natury! 

 

 

Average (0 Votes)