Asset Publisher Asset Publisher

Święto niepodległej Polski

11 listopada to dzień szczególny dla wszystkich Polaków na całym świecie. Z okazji 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę zielonogórscy leśnicy wspólnie z mieszkańcami ziemi lubuskiej świętowali ten niezwykły jubileusz.

102 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Świętowaliśmy wspólnie ten Jubileusz . Przypominamy te wydarzenia. Wspomnienia tych uroczystościach pozostaną nie tylko w naszej pamięci. Zostaną trasy rowerowe, aleje drzew....

Na terenie gminy Siedlec, przygotowano 50 km tras rowerowych, pieszych i konnych, które przypominają miejsca bitew rozegranych tutaj podczas Powstania Wielkopolskiego. Z pomocą  miejscowych Nadleśnictw: Wolsztyna i Babimostu na tym historycznym szlaku stanęły tablice przypominające wydarzenia, które przywróciły te tereny Polsce.

Fot.Arch.Gminy Siedlec

Były wspomnienia weteranów, referaty historyków, składanie wiązanek i występy dzieci. Pokaz rekonstrukcji historycznej pn. „Droga do Niepodległości”, w wykonaniu grupy Walhalla, która w honorowej asyście wojskowej w sposób niezwykle atrakcyjny uświetniła lokalny dzień obchodów niepodległości.

 

 

To niezwykłe święto zainspirowało nas - leśników – do posadzenia pamiątkowych drzew. Wszak to właśnie one są świadkami historii i przetrwać mogą przez następne stulecia.

W Nadleśnictwie Bytnica posadzono aleję 100 dębów bezszypułkowych.

Poświęcona przez kapelana zielonogórskich leśników ks. Kanonika Mirosława Donabidowicza aleja wraz z pamiątkowym kamieniem będą przypominać o tym ważnym dla Polaków Jubileuszu.

             fot. Ł.Wojciechowski

Wszyscy uczestnicy posadzenia alei otrzymali oryginalne certyfikaty. Wydarzenie zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

Fot.A.Niemiec

10 listopada w miejscowości Brody na terenie Nadleśnictwa Lubsko posadzono 100 dębów, które wyhodowano na szkółce leśnej. Było wspólne sadzenie, pamiątkowa tablica i radosna atmosfera, której doniosłość zaakcentował swoja obecnością bielik.

Fot.P.Mrowiński

100 lip na 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę posadzono podczas festynu archeologicznego w Wicinie na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice. Uwiecznione na filmie wydarzenie pozostanie w pamięci uczestników, którzy nie kryli wzruszenia podczas wykonania hymnu narodowego.

 

„Lasy od pokoleń do pokoleń” to hołd oddany w Nadleśnictwie Krzystkowice swoim poprzednikom. 8 listopada, przy najstarszym pomnikowym dębie w tym nadleśnictwie odsłonięto pamiątkową tablicę z nazwiskami pracowników z lat 1946-2018.

W Nadleśnictwie Lipinki, tradycyjnie jak co roku zorganizowano wspólnie z Gminą Trzebiel Bieg Niepodległości. W niepowtarzalnej scenerii Geoparku łuk Mużakowa, wystartowali zawodnicy, którzy musieli pokonać 6 km na trasie geościeżki „Dawna kopalnia Babina”. Specjalne okolicznościowe medale będą przypominały uczestnikom o tej wyjątkowej edycji Biegu.

Opisane w skrócie tylko niektóre z wydarzeń, w których uczestniczyli leśnicy łączyło radosne przeżywanie Jubileuszu 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pamiątką pozostaną nie tylko wspomnienia ale i drzewa posadzone z tej okazji. Będziemy o nie dbać aby przypominały kolejnym pokoleniom o historii naszej Ojczyzny.

 

Average (0 Votes)