Asset Publisher Asset Publisher

Wszyscy jesteśmy równi

W jeden z ciepłych czerwcowych wtorków Nadleśnictwo Sława Śląska zorganizowało wydarzenie – leśny piknik rodzinny dla osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin i opiekunów.

Osoby, które na co dzień zmagają się z niepełnosprawnością, nie są częstymi gośćmi w lesie. To bardzo ważny społecznie problem, szacuje się, że aż 30% z nas cechuje trwałe lub czasowe ograniczenie w mobilności lub percepcji.

- Podczas imprezy chcieliśmy pokazać, że Polana Rekreacyjna „Świętobór”, miejsce spotkania, to teren zaprojektowany uniwersalnie, czyli dla każdego, ponieważ wszyscy jesteśmy równi – mówi Żaneta Wojcieszyk z Nadleśnictwa Sława Śląska.

Uczestnikami pikniku byli przede wszystkim podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej „Przystań” z Głogowa, które prowadzi Stowarzyszenie Cichych Pracowników Krzyża. Goście otrzymali garść informacji o lesie, uczestniczyli w występach artystycznych dzieci ze sławskiego przedszkola, pokazie bartnika, wzięli udział w zmaganiach sportowych oraz skosztowali pyszności z darów lasu. Piknik obfitował w atrakcje, jednak najważniejszą z nich niewątpliwie było otoczenie, możliwość obcowania z przyrodą, przebywanie i dotykanie lasu.

Fot. Żaneta Wojcieszyk, Nadleśnictwo Sława Śląska
kolaż: Urszula Kaczała, RDLP w Zielonej Górze

Niepełnosprawność ma wiele definicji. Jedna z nich mówi, że jest to wielowymiarowe zjawisko, wynikające ze wzajemnych oddziaływań między ludźmi, a ich fizycznością i społecznym otoczeniem (WHO). Coraz częściej, poza medycznym aspektem niepełnosprawności, funkcjonowanie dotkniętych nią osób analizuje się w kontekście psychospołecznym, obejmującym ich rzeczywiste problemy – a przede wszystkim ich uczestnictwo w życiu społecznym i poczucie przynależności…

Mamy nadzieję, że spotkanie na polanie „Świętobór” zainaugurowało wspaniałą tradycję.

Lasy Państwowe przyłączają się do programu Dostępność Plus, który w szerokim aspekcie podejmuje temat dostępności do udziału w życiu publiczym i społecznym osób o szczególnych potrzebach. Kluczowym hasłem w programie jest samodzielność.
 
Average (0 Votes)