Asset Publisher Asset Publisher

Zabiegi agrolotnicze 2022

Rozpoczynamy zabiegi agrolotnicze.

Od 28.04.2022 roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze rozpocznie się akcja ograniczania populacji szkodników owadzich. W tym roku zabiegi lotnicze wykonane będą na powierzchni około 22 tys. hektarów. Badania prognostyczne w 2021 i na początku 2022 roku wykazały, że rozpoczęła się na tym obszarze gradacja, czyli masowe pojawienie się owadów.

Zabieg będzie wykonany techniką lotniczą, tak, żeby jak najmniej ingerować w środowisko. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych opryskiwaczy (atomizerów) ilość cieczy roboczej na 1 hektar to zaledwie 3 litry, z czego 2 litry to woda.

Zabieg będzie wykonany dwoma preparatami:

Mospilan 20 SP – na terenie Nadleśnictw: Świebodzin, Nowa Sól, Sława Śląska, Wolsztyn oraz Krosno.

Dimilin 480 S.C. – na terenie Nadleśnictw: Nowa Sól, Sława Śląska, Wolsztyn, Bytnica oraz Krosno.

Zastosowane przez nas środki ochrony roślin są bezpieczne dla ludzi i zwierząt. O planowanym zabiegu poinformowano różne instytucje i zainteresowanych, w tym pszczelarzy. Preparaty są bezpieczne również dla pszczół. Wszystkie zabiegi będą wykonane zgodnie z przepisami prawa oraz wytycznymi wskazanymi przez producenta preparatu.

W bieżącym roku chcemy ograniczyć występowanie przede wszystkim barczatki sosnówki. Na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn wystąpiły dodatkowo boreczniki sosnowe, a w Nadleśnictwie Świebodzin ograniczona zostanie populacja chrabąszczy. Wszystkie wymienione wyżej owady, gdy pojawiają się masowo, mogą powodować zamieranie zarówno pojedynczych drzew, jak i większych obszarów lasu. Mapy objętych zabiegiem miejsc można znaleźć na samym dole artykułu.


Na zdjęciu borecznik sosnowy, fot. G. Młynar (RDLP w Zielonej Górze)

Planowany termin zakończenia akcji to 31 maja. Jednocześnie informujemy, że zabiegi nie będą wykonywane codziennie. Dokładne terminy będą dostosowane do warunków pogodowych i biologii owadów. Okresowy zakaz wstępu do lasu będzie wprowadzony w konkretnych miejscach na czas zabiegu. Informacje pojawią się na tablicach przy drogach głównych, na stronach internetowych nadleśnictw oraz na stronie z zakazami wstępu do lasu. W okolicznych miejscowościach dodatkowo wywieszone będą informacje na tablicach ogłoszeń.


Mapa Nadleśnictw: Krosno i Bytnica


Mapa Nadleśnictw: Sława Śląska i Nowa Sól


Mapa Nadleśnictwa Świebodzin


Mapa Nadleśnictwa Wolsztyn

Average (0 Votes)