Lista aktualności Lista aktualności

Akcja Eko Choinka 2021 zakończyła się sukcesem

W Zielonej Górze zakończona została czwarta edycja poświątecznej akcji, która z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. To dowód na to, że zielonogórzanie dbają o środowisko i solidaryzują się w działaniach ekologicznych - dla przyrody i dla ludzi!

Eko Choinka to poświąteczna akacja, organizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Urząd Miasta Zielona Góra, w partnerstwie z lokalnymi instytucjami i nadleśnictwami.  Celem przedsięwzięcia, które rozpoczęło się 9 stycznia i trwało do końca miesiąca, było propagowanie działań proekologicznych. Eko Choince od zawsze przyświeca idea recyklingu choinek, które utraciły swój świąteczny blask – i w tym działaniu, nieodłącznym partnerem jest zielonogórski Zakład Gospodarki Komunalnej.

Eko Choinka organizowana jest w Zielonej Górze od roku 2018. Wszystko zaczęło się od potrzeby zrecyklingowania miejskiego drzewka, zdobiącego Winny Gród, które RDLP przekazała zielonogórzanom. To zainspirowało leśników i władze Zielonej Góry do zainicjowania akcji pn. Eko Choinka i zaproszenia mieszkańców do udziału w inicjatywie, pod hasłem przewodnim „Odzyskujesz, nie marnujesz i czerpiesz dobro z natury”.

Tegoroczna Eko Choinka objęła trzy kluczowe zadania, które mimo pandemii wzbudzały ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców. Jak zawsze przedsięwzięcie obejmowało zbiór i recykling choinek, ale również działania charytatywne.

„EKOPATROLE W AKCJI” czyli odbiór poświątecznych drzewek przez Choinkowe Ekopatrole, organizowane przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej. Łącznie zebrano ok. 12 tys. choinek, które mieszkańcy oddawali wg harmonogramu, stawiając drzewko pod miejskie pergole śmietnikowe.


Choinkowe Ekopatrole podczas tegorocznej Eko Choinki zebrały ok. 12 tys. dzrewek spod zielonogórskich pergoli śmietnikowych (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Kolejne zadanie zrealizowane podczas tegorocznej akcji to inicatywa „DOBRO Z NATURY” - charytatywne działania zielonogórskich leśników i artystów, opierające się na twórczym wykorzystaniu drewna z zeszłorocznej choinki miejskiej - kilkunastometrowej jodły pochodzącej z terenu Nadleśnictwa Babimost. W ramach tego przedsięwzięcia zostały wykonane:

prace rękodzielnicze na krążkach (link), przygotowane przez leśników z naszego regionu, które zostały przeznaczone na aukcję dla kilkumiesięcznej Ani chorującej na SMA - dzięki hojności darczyńców zebrano ok. 2 tys. zł,

eko-dzieła sztuki (link1, link2) - dzięki zananym w regionie artystkom powstało pięć unikatowych obrazów, wykonanych na bazie metrowych desek jodłowych z miejskiej choinki, przekazanych przez leśników dla malarek (link), które natomiast wykonane przez siebie dzieła przeznaczyły na licytacje charytatywne uzyskując zlicytacji łączną kwotę prawie 3 100 zł ze sprzedaży obrazów. 


Rękodzieło wykonane przez leśników na jodłowych krążkach zostało przekazane na licytacje dla kilkumiesięcznej Ani - zielonogórzanki chorującej na SMA, która nadal potrzebuje wsparcia finansowego w walce z chorobą (fot. Ewelina Fabiańczyk)


W ramach inicjatywy „DOBRO Z NATURY” znane lubuskie artystki namalowały wyjątkowe obrazy i przekazały swoje dzieła na aukcje charytatywne (video: Ewelina Fabiańczyk)

Z miejskiej choinki powstały prawdziwe eko- zieła sztuki. Do inicjatywy „Dobro z Natury” zgłosiły się znane malarki z regionu, które stworzyły obrazy i swoje prace przeznaczyły na wybrane przez siebie cele dobroczynne. Do zacnego grona artystek należą: Dorota Komar-Zmyślony, która namalowała obraz pt. „PATRZYDEŁKO”, Małgorzata Maćkowiak z obrazem „OKO-EKO”, Renata Brzozowska namalowała obraz pn. „RÓWNOWAGA”, Magdalena Gryska - „ŚWIATEŁKO” i Lilianna Lulu Batory - „Wszyscy jesteśmy”. Artystki przekazały swoje prace aukcje charytatywne.

„DREWNO SUPER SUROWIEC” – to działanie, które od początku towarzyszy Eko Choince. Doceniając ten naturalny i odnawialny surowiec jakim jest drewno, organizatorom zależało na tym, aby przez recykling zebranych choinek – ogółem ok. 40 ton choinek w tym roku, surowiec mógł wrócić do natury. Jest to możliwe m. in. dzięki zrębkowaniu drzewek (link) – w wyniku czego powstaje nawóz, a także w ramach przekazania choinek dla zwierząt – jako „drugie śniadanie” np. dla owiec (link). O to wszystko zadbali pracownicy ZGK. Zainteresowanych do odbioru naturalnego nawozu, który służy roślinom preferującym kwaśny odczyn gleby, nie brakowało.

Akcja Eko Choina z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników i co roku organizatorzy wdrażają nowe wyzwania ekologiczne. Warto także dodać, że przedsięwzięcie zawsze kończyło się finałowym piknikiem edukacyjnym w Leśnej Osadzie, ale w tym roku - z oczywistych przyczyn niemożliwe było powtórzenie tego działania (link). Miejmy nadzieję, że kolejny rok będzie łaskawszy i Eko Choinka zyska również zainteresowanie wśród pozostałych regionów w Polsce.

Wszystkim osobom zaangażowanym w Eko Choinkę serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.


Kilkunastometrowy świerk z Nadleśnictwa Sulechów, któryy w trakcie ostatnich świąt zdobił zielonogórską starówkę został na początku lutego zdemontowany
i zgodnie z zasadą Eko Choinki zostanie poddany tradycyjnemu recyklingowi (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Średnia (0 Głosy)