Lista aktualności Lista aktualności

Startuje V edycja akcji Eko Choinka!

Co zrobić z choinkami po świętach? – to pytanie dla zielonogórzan już nie przysparza dylematów, gdyż akcja ekologiczna organizowana po raz piąty przez RDLP w Zielonej Górze i Urząd Miasta Zielona Góra jest już tradycją.

Przyłącz się do ekologicznej akcji i zamiast wyrzucać drzewko świąteczne przekaż je do recyklingu w ramach Eko Choinki!
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Urząd Miasta Zielona Góra we współpracy z zielonogórskim Zakładem Gospodarki Komunalnej zapraszają na poświąteczną akcję Eko Choinka! Kolejny raz w Winnym Grodzie będą odbywały się różne działania proekologiczne, w tym będą zbierane choinki, które straciły swój blask i powtórnie zostaną wykorzystane – dla dobra przyrody i dla ludzi.

Już niebawem ruszy Eko Patrol!
Choinkowe Eko Patrole to sztandarowe działanie poświątecznej akcji Eko Choinka, w trakcie które - w minionym roku zebrano około 12 tys. drzewek. Warto zaznaczyć, że z roku na rok statystyki rosną co oznacza, że cora więcej zielonogórzan dba o zrównowazony rozwój środowiska. W tym roku Eko Patrole rozpoczną zbiórkę drzewek świątecznych spod pergoli śmietnikowych 8 stycznia– w mieście i w sołectwach. Prace te, koordynowane przez pracowników
Zakładu Gospodarki Komunalnej potrwają do 29 stycznia 2022.


Eko Choinka po raz pierwszy wystartowała w roku 2018 i stała się tradycyjną akcją proekologiczną zielonogórzan
(fot. Ewelina Fabiańczyk)

Choinki od mieszkańców Zielonej Góry odbierane będą od godz. 6:00, wg ustalonego harmonogramu pracy Eko Patroli. Dlatego zwracamy się z prośbą, aby właściwie przygotowane drzewka, tzn. bez sztucznych ozdób i w jak najbardziej naturalnym stanie, zostały wystawione przed pergole śmietnikowe odpowiednio wcześniej. Harmonogramy zbiórki choinek na terenie miasta Zielona Góra (link) i dla sołectw (link) dostępne są na stronach internetowych i profilach społecznościowych organizatorów oraz partnera akcji.

Odzyskujesz, nie marnujesz i czerpiesz dobro z natury!
To nie koniec działań zaplanowanych przez organizatorów. Ponownie, pod hasłem „DOBRO Z NATURY” zostanie zorganizowana twórcza akcja charytatywna zielonogórskich leśników, w ramach której wykorzystane zostanie drewno z zeszłorocznej choinki zdobiącej serce Zielonej Góry. Inicjatywa ta obejmie przekazanie dla pięciu chętnych do współpracy artystów specjalnie przygotowanych krążków świerkowych, w celu wykonania prac, które autorzy dzieł przekażą na wybrane przez siebie cele charytatywne. Osoby zainteresowane włączeniem się w inicjatywę, poprzez wykonanie autorskiej pracy na bazie tego szczególnego drewna, mogą się zgłaszać bezpośrednio do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, wysyłając e-mail na adres komunikacja@zielonagora.lasy.gov.pl  – liczy się kolejność zgłoszeń.


W trakcie akcji Eko Choinka, w ramach działania "Dobro z Natury" i recyklingu miejskiej choinki,
powstają prawdziwe działa sztuki (fot. Ewelina Fabiańczyk)


Dziecięce meble wykonane z choinki zdobiącej starówkę na przełomie 2018/2019 roku, 
które leśnicy przekazali do zielonogórskiego szpitala (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Drewno to "super surowiec," który zasługuje na to miano, gdyż jest ekologicznym i odnawialnym surowcem. W końcu las pełni trzy funkcje: przyrodniczą, społeczną i gospodarczą zatem warto podkreślać jego rolę i prezentować "korzyści", z których wszyscy korzystamy. Dlatego też, promując ideę akcji, naturalne choinki zdobiące od kilku lat zielonogórski deptak także są w pełni wykorzystywane. I tu warto podkreślić, że kilkunastometrowy świerk, który był ozdobą rynku w okresie 2020/2021 również zostanie zrecyklingowany. Drewno z tej choinki, zdemontowanej z początkiem lutego 2021, zostało poddane odpowiedniemu sezonowaniu i przygotowaniu do dalszej obróbki, a niebawem z tego wyjątkowego surowca powstanie kilka budek lęgowych, karmniki i krążki do twórczego wykorzystania, wykonane z części wierzchołkowej drzewa.

Krążki drewniane pomalowane przez leśników, które zostały wykonane z wierzchołkowej części choinki miejskiej i trafiły na aukcje charytatywne
(fot. Ewelina Fabiańczyk)

Przypomnijmy też, że dotychczas drewno z jodły zdobiącej miasto na przełomie 2018/2019 roku posłużyło do wykonania dziecięcych mebli, które leśnicy przekazali dla pacjentów Klinicznego Oddziału Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Natomiast drzewa świątecznego, zdobiącego starówkę na przełomie 2019/2020 -nieco smuklejszej choinki niż tej wcześniejszej, zostały wykonane drewniane krążki i deski. Krążki, pomalowane przez leśników trafiły na aukcję dla dzielnej Ani – wówczas kilkumiesięcznej zielonogórzanki, która zmaga się z chorobą SMA1 (link). Natomiast deski z odziomkowej, najgrubszej części drzewa, zostały  przekazane lubuskim malarkom, które włączyły się w działanie „Dobro z Natury”. Dzieła sztuki w formie obrazów, które stworzyły artystki: Renata Brzozowska, Lilianna Lilu Batory, Dorota Komar-Zmyślony, Magdalena Gryska i Małgorzata Maćkowiak autorki przeznaczyły także na szczytne cele. Łącznie, z zeszłorocznej aukcji charytatywnych, na które zostały przekazane prace, zebrano niemal 5 100 zł (link).


Lubuskie artystki, które włączając się w 2021 r. działanie „Dobro z Natury” otrzymały deski z jodłowej, miejskiej choinki
i wykonały z nich dzieła sztuki, przekazując na aukcje charytatywne (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Recykling to kluczowe działanie Eko Choinki!   
W ramach akcji nie zabraknie corocznego zrębkowania. Choinki, które zostaną odebrane od mieszkańców przez Eko Patrole, zostaną poddane rozdrobnieniu dzięki, czemu wytworzony zostanie naturalny nawóz – do wykorzystania dla roślin, preferujących kwaśny odczyn gleby. Zrębki te zielonogórzanie będą mogli odbierać w ostatnim tygodniu trwania Eko Choinki, bezpośrednio w ZGK. Podobnie jak w minionym roku, część choinek zostanie przekazana także do agroturystyki i będzie stanowiła pokarm dla zwierząt.         
O szczegółach akcji, dotyczących poszczególnych działań, w tym o ewentualnej możliwości pobrania wspominanego nawozu będzie można dowiedzieć się, śledząc na bieżąco profile społecznościowe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze,
Urzędu Miasta Zielona Góra oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Średnia (0 Głosy)