Lista aktualności Lista aktualności

Torzymskie młode sokoły zaobrączkowane

W roku 2020 sensacją był powrót sokołów wędrownych do torzymskich lasów. W tym roku para tego rzadkiego gatunku ponownie dochowała się potomstwa, które zostało zaobrączkowane.

W ubiegłym roku, na terenie Nadleśnictwa Torzym stwierdzono pierwszy od ponad stu lat lęg sokoła wędrownego. Para podniebnych łowców zajęła gniazdo kruka, w pozostawionej przez leśniczego kępie starodrzewu. Wówczas, w tym gnieździe wykowały się dwa młode sokoły. Jeszcze w trakcie sezonu lęgowego nadleśnictwo wystąpiło do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., o utworzenie strefy ochronnej wokół drzewa z gniazdem.

Po udanym sezonie lęgowym gniazdo rozpadło się i nadleśnictwo we współptacy RDOŚ w Gorzowie Wlkp. sfinansowali budowę i instalację platformy gniazdowej o czym szerzej informowaliśmy jesienią ubiegłego roku (link). Po budowie platformy lęgowej, sokoli samiec pojawił się wówczas już trzy dni po jej montaż. W tym roku para sokołów doczekała się aż trzech młodych piskląt, które od kilku dni są już zaobrączkowane.

Tak dobry sukces lęgowy jest po części wynikiem objęcia otoczenia platformy ochroną i zakazem wstępu w jej otoczenie. Pisklęta – dwa samce i samica, otrzymały po dwie obrączki: zieloną ornitologiczną i niebieską obserwacyjną, dzięki której można zidentyfikować ptaka z dalszej odległości. Lęg sokołów wędrownych jest jedynym lęgiem tego gatunku, stwierdzonym w bieżącym sezonie na terenie RDLP w Zielonej Górze.

Pisklęta sokoła wędrownego/ fot. Przemysław Mielczarek

Polecane materiały źródłowe, dotyczące występowania w ostatnich latach sokołów wędrownych na terenie RDLP w Zielonej Górze:

  • „Powrót sokoła wędrownego do torzymskich lasów” –  link,
  • „Sokół wędrowny – sensacja w Nadleśnictwie Cybinka” – link,
  • „Leśnicy zamontowali platformy lęgowe dla sokoła wędrownego” – link,
  • "Czekając na skrzydlatych "wędrowców" - link,
  • „Sokoły wędrowne na terenie Nadleśnictwa Lubsko” –  link,
  • „Kolejny sukces lęgowy sokoła wędrownego w Nadleśnictwie Torzym” - link.
Średnia (0 Głosy)